Röportajlar

Billboard Röportajı

Amy Lee: Yeni Albüm Bu Sefer Daha Çok Bir Grup Çalışması 

Şarkıcı/piyanist Amy Lee, Billboard’a birden fazla platin ödül almış rock grubu Evanescence’ın, şu anda Nashville’de kayıtta olduğunu ve (miksajı dışında) bir sonraki albümü Haziran sonuna kadar bitirmeyi amaçladığını söyledi. Albümü Wind-Up Records ile çıkarmak istedikleri tarih 4 Ekim.

“[2006’da çıkan “The Open Door” albümünden sonra gelen] turu bitirdikten sonra, bir süre uzaklaştım, daha sonra ne yapacağımı, Evanescence’a devam edip etmeyeceğimi ya da devam edersem de ne zaman devam edeceğimi bilmiyordum,” diyor Lee ve tekrar şarkı yazma isteğine 18 aylık bir aradan sonra kavuştuğunu ekliyor. “Sonunda yeniden Evanescence’a aşık oldum, tekrar arkadaşlarla çalışmak istedim ve bu sefer yeni albüm daha çok bir grup çalışması oldu.

Bu albüm, 2003’te çıkan atılım albümleri “Fallen”ın Nielsen Soundscan’e göre Amerika’da 7,5 milyon sattığı Evanescence’in üçüncü stüdyo albümleri olacak. Billboard Hot 100 Top 10’inde yerini bulan “Call Me When You’re Sober”ı da barındıran “The Open Door”, Amerika’da 2,1 milyon sattı.

“Bu süreç daha çok tüm grup arasında bir işbirliğiyle oldu,” diyor Lee albümün nasıl bir araya geldiği hakkında. “Genelde sadece bir yardımcı yazar ve ben çalışırdık… Bu sefer herkesin en baştan beri işte bir eli vardı.” Bu durumun müziğin “grup için daha canlı bir havası” olmasını sağladığını gözlemliyor Lee. “Herkes o kadar güçlü bir performans veriyor ki, sanki şarkıları bir yıldır turlarda çalıyoruz.”

Lee ve grup üyeleri –baterist Will Hunt, gitarist Terry Balsamo ve basçı Tim McCord – yapımcı Nick Raskulinecz (Foo Fighters, Velvet Revolver)’in rehberliğinde çalışıyorlar. Lee aslında yapımcı Steve Lillywhite (Dave Matthews Band, U2)’la tek başına şarkıları kaydetmeye başlamıştı ama o çalışmalar rafa kaldırıldı; çünkü şarkılar pek de iyi şekil alamıyordu. “Artık farkına vardım ki, o dönemde sanki bir solo albüm çıkarıyordum ve eğer bu bir Evanescence albümü olacaksa, herkesle bir araya gelip albümü bir grup gibi yapmalıydık,” diyor Lee. “Benim için çok zor bir zamandı. Ne istediğimi bildiğimi sanıyordum ve tam olarak istediğim gibi olmadı… Ama söylemeliyim ki, bu sefer yaptıklarımızla ilgili çok güçlü hislerim var… O denemeden hala bazı şarkılarımız var ama bu sefer onları grupla daha ilgili yaptık.”

Wind-Up Records başkanı Ed Vetri, Lee’nin kayıtlara en baştan başlama fikrini destekledi. “Biz, Wind-Up’ta, sabırlıyızdır. Eğer doğru olmamışsa, çıkmaz. Bir yıl da sürse, dört yıl da sürse gerektiği zamanı verip doğru bir kayıt çıkartacağız,” dedi ve stüdyoya birkaç kere albümün nasıl geliştiğini duymak için gittiğini ekledi. “Sanırım, [Lee]’nin esas hayranları çok mutlu olacak,” dedi.

2009’dan beri canlı performans vermemiş grup, 20 Ağustos’ta Winnepeg’de Rock on the Range Canada’da ve 2 Ekim’de Brezilya’da Rock in Rio’da konser vermek için plan yaptı. Lee, Troy McLawhorn (eski Seether üyesi)’un ikinci gitarist olarak konserlerde Evanescence’a katılıp katılmayacağını söyleyemedi ama Evanescence’in yeni albümü desteklemek için üç hafta kadar Amerika’da ve bir üç hafta daha Avrupa’da turlayacağını kestirdi.

“Tekrar oraya çıkma konusunda çok heyecanlıyız,” diyor Lee. “Çok zaman geçti ve çok iş yaptık. Müziğimizi tekrar dinleyip, gerçekten bitmek üzere olduğunu hissetmeye başlıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir