Röportajlar

Billboard Röportajı

Amy, ‘The Chain’ Ve Sıradaki Albümleri Hakkında Konuştu: “Kesinlikle Rock Havasındayız.”

Grup, 2020’de ilk tamamen orijinal müzik setini kaydetmeyi ve yayınlamayı planlıyor.

Amy Lee, Fleetwood Mac’in The Chain parçasını Gears 5 adlı video oyununun fragmanı için bir dakikalık olarak kaydettiğinde, bunu solo bir proje olarak yaptı. Ama bütünüyle Evanescence’den çıkmış bir parça olmasını istediğini de biliyordu.

“Tamamıyla, bir grup olarak gözümde canlandırdığım bir şeydi.” diyor “Hepimiz Fleetwood Mac‘i seviyoruz o nedenle bu şarkıyı bütünüyle kaydetmek istediğimi söylediğimde çok sevindiler, şarkıyı aldık ve devam ettik.”

Nielsen Music’e göre, 22 Kasım’da yayımlanmasından bu yana “The Chain” Billboard’un Rock Digital Song Satış listesinde 1 numaraya ulaştı, 10,000  kere indirildi ve 963,000 kere kaydedildi. Şarkıdan belli olduğu üzere, grup bütün orkestra kullanmış, oysa fragmandaki versiyonunda bazı efektler synth-tabanlıydı.

“Gerçek ve bütün bir orkestraya sahip olup bir iş çıkarmayı her zaman çok sevdim.” diyor Lee, “Yaşayan, nefes alan bir orkestranın ve sinematik elementlerin bizim müziğimizin bir parçası olduğunu düşünüyorum. Ben inek biriydim ve çok erken yaşlarda klasik müzikten etkilenmiştim, o yüzden bana göre bu, bir şeyi Evanescence şarkısına çevirmenin en iyi yolu.”

Lee’nin bir fikri olduğunda veya The Chain gibi bir proje için çalıştığında, “his ve ruh” kavramlarının solo bir proje veya Evanescence şarkısı olup olmayacağını belirleyen unsurlar olduğunu söylüyor. Lee ayrıca, The Chan’in, üzerinde çalıştıkları ve 2020’de çıkacak yeni albümlerinde yer almayacağını da belirtti.

“Ben en başından beri sabit olandım ve Evanescence’in baş yazarıydım ama bir şekilde şöyle oluyor: ‘O zaman ben ne istersem onu yaparız.’ Ama bizim markalaşmış ismimiz ve grubumuz benden çok daha büyük. Bu grup yıllardır birbiriyle işbirliği içinde olan birçok insanın emeklerinin bir ürünü.” devam ediyor Lee, “Bunun bir kısmının kalp, bir kısmının her zaman eklenebilecek olan üretim ve enstrümantasyon olduğunu düşünüyorum ama bence özünde bazı şarkılar tam bir Evanescence şarkısı iken bazıları değilmiş gibi hissettiriyor.”

“The Chain” aynı zamanda grup için single konusunda yeni bir durak. Evanescence’ın son bu türdeki parçası, Rock Digital Song Sales’de 29 numaraya ulaşan, daha önce kaydedilmiş şarkıları tam bir orkestrasyonla yeniden düzenledikleri 2017 Synthesis albümünden “Imperfection” idi. 

Lee, The Chain’in albümde yer almayacağını belirtti “Bu sadece yapmak istediğimiz bir işti. Şu an çok fazla işimizin olduğu bir dönemdeyiz; dünya turundayız, yeni albüm üzerinde çalışıyoruz ve The Chain projesi gibi başka alanlarda bulunma fırsatları yakalıyoruz.”

Yazmak için turun başlangıcı veya bitişi gibi zamanlarda fırsat oluyor ve ayrıca bu iş çevrimiçi dosya paylaşımı ile yürüyor. Lee, işbirliği enerjisinin tadını çıkardığını ama aynı zamanda saate bağlı kalmadan kendi müziğini yapmayı sevdiğini söylüyor, “Bilirsiniz, sadece ilham geldiğinde, kendi zaman aralığımda, fikirlerimi gerçeğe dönüştürmek isterim – ama birbirimizle bir masanın etrafına oturup fikir alışverişi yapabiliyoruz, bir sonraki Evanescence grup kampı için fikir toplamaya çoktan başladık.”

Lee, muhtemelen baştan sona aynı stüdyoda kalmayacaklarını, kayıtları adım adım tamamlayacaklarını belirtti. Şöyle açıklıyor, “Kaydedilmeye hazır olan birkaç şarkıyı önce bir yapımcı ile kaydedeceğiz ama daha sonra diğer birkaç şarkı için belki de bambaşka bir yapımcı ile çalışmayı deneyeceğiz.”

Tüm şarkıları tek seferde yayınlamayı düşünmeyen Lee, aynı zamanda Evanescence’den bir “albüm grubu” olarak bahsediyor, “Projenin sonunda, bizim için bir albüm olmalı. Biz buyuz.”

‘Yazmak’ erken aşamalardan biri olsa da Lee, gayet iyi bir noktada olduklarını söylüyor. “Güzel bir şarkı koleksiyonumuz var, albümün ruhu ve teması oluşmaya başladı, bu durumun gittiği nokta konusunda heyecanlıyım. Çok fazla ödün vermek de istemiyorum çünkü bu uzun bir yol. Ama kesinlikle rock havasındayız, karanlık ve kasvetli.”

“Her şeyi halledip tamamlamak için sabırsızlanıyorum. Synthesis’in etkisinden çıktık, artık gidip yeni bir şeyler ortaya çıkarmanın vakti geldi.”

Lee, grubun bu gelişiminin bir kısmını da gitarist Terry Balsamo‘nun gitmesinden sonra 2015 yılında Jen Majura‘nın gruba katılmasıyla ilişkilendiriyor ve ona sahip olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu söylüyor: “Canlı şovlarımıza çok şey kattı çünkü o da bir şarkıcı. İlk kez canlı arka plan vokallerine sahip olmak gerçekten harika bir şey.”

Lee hayran kaldığını söylüyor, “Ben bir çok katmanlı vokal hayranıyım ve şovumuzda daha iyi temsil edilmek benim için harika oldu. Ayrıca, o tamamen saf enerjiden ibaret. Harika bir tutumu, eğlenceli kişiliği, çok ilgi çekici ve vurucu bir sahnesi var, bu yüzden ailemize eğlenceli bir ek oldu. Ve elbette, grupta ilk kez başka bir kadının olması harika.”

Başka bir kadının gruptaki varlığından bahseden Lee, aynı zamanda bu yolda kadınlarla bir araya geldiğini yineliyor. 2017-18 Synthesis turu kapsamında kemancı Lindsey Stirling ile çalışmıştı. Ayrıca önümüzdeki bahar, 2020 Dünya Turu kapsamında Avrupa’da, ünlü Hollandalı grup Within Temptation ve onların ünlü solisti Sharon den Adel ile sahne alacak.

“Son zamanlarda yaptığımız işler arasında çok büyük bir şey bu.” diyor Lee, “Bu işe bu kadar büyük bir prodüksiyon ile gireceğimiz için çok heyecanlıyım.”

Hayran taleplerinin turu etkilediği göz önüne alındığında – her iki tarafın hayranlarının da beklentisi bu yönde – Lee ve den Adel, Synthesis Live döneminde Lee’nin Stirling ile sahnede olduğu gibi güçlerini birleştirecekler mi merak ediyorlar. Lee, “Bunun için bir cevabım yok çünkü bunun hakkında konuşmamamız gerekiyor ama çok isterim.” diyor.  “Orada ne yapacağımızı öğrenmek için önce Sharon ile bu konu üzerine konuşmam lazım.”

Geçen seneye kadar Within Temptation hakkında pek bilgi sahibi olmadıklarını söyleyen Lee, onları canlı izledikten sonra grup olarak çok etkilendiklerini söylüyor. Lee, “Sahneyi başka bir güçlü kadınla [Sharon gibi] paylaşmak ve onun yaptığım şeyi yapmasını izlemek bana özel bir gurur hissettiriyor.” “Diğer kadınların sahnede inanılmaz şeyler yaptığını izlerken gurur duyuyorum, ondan çok ilham aldım ve performansından çok etkilendim. Birlikte turneye çıkacağımız için çok heyecanlandım, böylece her gece bunun bir parçası olabiliriz.”

Çeviri için İrem Sözeren’e teşekkürler.

Kaynak: billboard.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir