Röportajlar

Blabbermouth Haberi

Amy Lee diyor ki “Evanescence müziğinde çokça gitar var”

Evanescence şarkıcısı Amy Lee SiriusXM’in Volume Kanalında “Debatable” ile grubun yeni gelecek albümü “The Bitter Truth” hakkında konuştu. Grubun 9 yıldır yeni orijinal müziklerden oluşan ilk derlemesi “The Bitter Truth” 2020 yılı boyunca aşamalı olarak hazır olacak.

“Hala yazıyoruz ama aynı zamanda kayıt da yapıyoruz” (videoyu aşağıda bulabilirsiniz) “4 şarkıyı hallettik ve sonunda gerçekten ayrı kalmamız gerekti. Bir bakıma iyiydi fakat bir bakıma da zordu. Bir süre uzaktan çalıştık. Amerikan grup üyelerini bir araya topladık. COVID testlerimizi olduktan sonra tur otobüsleri iki yandan dostlarımızı getirdi, hepimiz prodüktörümüz Nick Raskulinecz‘in kişisel stüdyosunda çekildik. Böylece bir aydan biraz daha fazla bir süre hep beraber karantinadaydık.”

“Size şunu söyleyeyim — istediğimiz halde  birlikte olma fırsatımız olmadığında ve öncesinde oldukça fazla izole olduktan sonra, bir araya gelmek için için sağlıklı bir yol yaratmamız bunu yalnızca daha anlamlı ve daha tutkulu hale getirdi ve elimizden gelenin en iyisini yapmak için bizi biraz daha ateşledi” devam etti. “Bir araya gelebildik ve bazı yazma işlemlerini bitirebildik, beraber daha çok yazdık ve grup bölümlerini kaydettik. Üyeleler şimdi eve gitti. Ve şimdi Jen Majura (gitarist) ile uzaktan çalışıyoruz. Ama ben hala burdayım, sözleri bitiriyorum, klavye çalışıyorum ve vokallere çalışıyorum. Hala devam ediyoruz.”

Amy’ye göre “The Bitter Truth”un ne zaman tamamen hazır olacağı hala belli değil. “Henüz bir yayınlama tarihimiz yok, ama olaya şuan oluyor gözüyle bakmayı seviyor gibiyim.” diye açıkladı “Tüm bu olayın arkasındaki fikir, birer birer gitmekti, her seferinde biraz yayınlamak, gerçek zamanda fanlarla beraber asla tazeyken anı biraz daha yaşamak. Aklımdaki şey, şuan yayınlanıyor olması. Bu olayın bir parçası. Büyük bir müzik yığınını aynı anda bırakmaktan ibaret olmayan yeni bir dünyada yaşıyoruz. İnsanlar müziği her zaman bu şekilde tüketmezler. Ben öyle yapmıyorum. Hala yeni bir albüm yapmak istiyorum. Olduğumuz kişilerin bir parçası bu ve fanlarımız için önemli olduğunu düşünüyorum, bunu yapıyoruz. Ve kalan yarıyı ya da her neyse yayınlayacağız. Ama bir tarih vermedim çünkü hala yazarken bir tarih vermeyi kesinlikle istemedim çünkü son dakikaya gelip “Hiçbir şey yok” demek istemedim. Sadece birkaç şey daha ekleyeceğim “Bunu yapamam. Doğru olmak zorunda ve bazen sadece 1 dakika sürüyor”

Lee, yeni Evanescence materyalinin müzikal  yönünün 2017’nin Grubun en sevilen parçalarını içeren – tabi birkaç yeni şarkı da dahil- tam bir orkestrayla yeniden keşfedilmiş ve elektronik  havalı Synthesis‘inden oldukça farklı olduğunu söyledi.

“Kesinlikle orkestral değil.” dedi Amy “Tek bir telli çalgı bile koymadık. Bir sürü gitar var. Sarkacın geri sallanmasına izin veriyor gibiyiz. Bu yoldan geçtik ve çok güzeldi. Tanrım, çok özeldi – Synthesis deneyimi- ama tüm bunlar bizi gerçekten tam güçle Rock tarafımızla gerçekten olduğumuz kişi olarak geri dönmemiz için hazırladı. Dürüst olmak gerekirse ses dizaynını programlamayı ve synthesizerleri orkestra fikrinden çok daha fazla seviyorum şu anda. Bunun anlamı “Bu şarkıda biraz yaylı enstrüman bölümüne ihtiyacımız var” dediğimiz bir ana geldiğimizde kullanmayacağız değil ama henüz o noktaya gelmedik.”

Bu ayın başlarında, Evanescence yeni bir tekli yayınladı. Konuşabilme gücünü kutlamak ve dünyada daha fazla adalet olmasını desteklemek için “Use My Voice” isimli parça yazıldı . Parça The Pretty Reckless‘den Taylor Momsen ve Halestorm‘dan Lzzy Hale’in de katkılarıyla Headcount tarafından ABD’de oy verenleri kaydolmak desteklemek, kayıtlarını kontrol etmek veya COVID-19 pandemisninin ortasında uzaktan yapabileceklerine ve seçeneklerine göz atmak için UseMyVoice.org


Çeviri için Alperen Özer’e teşekkürler.

Kaynak: Blabbermouth.net

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir