Haberler

Blabbermouth Röportajı

Evanescence’ın Amy Lee’si “Yeni” Şarkı ‘Hi-Lo’nun 10 Yıl Önce Yazıldığını Söylüyor

Evanescence şarkıcısı Amy Lee 105.7 The Point kanalında grubun en son albümü “Synthesis”’de bulunan iki yeni şarkıdan söz etti. Evanescence’ın en sevilen hitlerinin yeniden canlandırılmış hallerini barındıran albüm, grubun 2011’de çıkardığı kendi isimlerini taşıyan albümden beri yaptıkları ilk uzun çalışma.

Hi-Lo’yu uzun zamandır kenarda tutuyorduk” dedi Amy. “Daha önce onu yazmayı tam olarak bitirmemiştim, ama o sadece hiçbir yere uymayan ve benim dayanıp 10 sene boyunca evini bulmasını beklediğim bir şarkıydı. Yani şimdi önceden ailem ve arkadaşlarımla dinlediğim şeyin orkestra eklenmiş halini duymak biraz tuhaf. İhtiyacı olan buydu. David Campbell’in eklediği o güzel ve çekici duyguya ihtiyacı vardı. Ama şarkıyı, bu albümde programlamayı yapan yapımcımız Will [Hunt’la yazdım. 10 sene önce ilk kez birlikte çalıştığımız zamanlardı. Ve diğer şarkı ‘Imperfection’ da yepyeni bir şarkı. Daha bu yıl yazdık. Will ve düzenlemeyi yapan David Campbell arasındaki ortak çalışmaya dayalı bir şarkı. Synthesis hariç, en son albüm (Evanescence) dahil bütün albümlerimizin telli çalgı düzenlemesini o yaptı… Gidip ‘Hadi şarkıları parçalayıp onları birlikte yeni bir şey yapmak için başka bir seviyeye çıkaralım’ dedik. Yani hepsi, ve yeniler dahil, ne olacağına dair temeli atan gerçek bölüm onun sayesinde oldu. Bu sayede müziğe, yazmaya ve diğer her şeye farklı yönlerde gelişme şansı doğmuş oldu.”

“Hi-Lo”, ünlü kemanist Lindsey Stirling’den bir konuk performans da içeriyor.

“Synthesis”’in yararına, Evanescence; Lee, bas gitarist Tim McCord, baterist Will Hunt, gitarist/geri vokal Troy McLawhorn ve gitarist/geri vokal Jen Majura, Kuzey Amerika’yı kapsayan “Synthesis Live” turnesindeler. Turnede Lee ve grup 28 kişilik bir orkestra ve elektronik programlamayla bir sunum yapıyorlar.

Lee, Forbes’a hayranların turneye karşı yorumlarını anlattı. “Bence hayranlarımız bunu çok sevdi. Bu hem onlar hem de bizim için bu müziği farklı bir şekilde deneyimleme şekli. Şarkılarımızın dümdüz orijinal hallerini uzun yıllardır çalıyoruz. Bu yüzden bu gösterilerin çoğu için farklı bir mekana gitmek, bir konser salonuna gitmek, oturup dinlemek, bu zıplayıp bağıracağın bir rock konserine gitmekten çok bir filme ya da gösteriye gitmeye benziyor. Her şey büyümeden ve 28 orkestra müzisyeni çıkmadan önce oluşan çok samimi anlar oluyor. Yani bütün bunlar bayağı kişisel deneyimler. Gördüğüm tepkiler gerçekten iyiydi, ama kesinlikle farklı bir şey. Bizim için sahneye çıkmak hala tuhaf, daha yeni alışıyoruz. Kesinlikle bir Rock ‘n Roll gösterisi değil, ama bence gerçekten özel ve eminim ki bu gösteriyi ve bu özel deneyimi hayatımın sonuna kadar hatırlayacağım.”

Çeviri için Berfin Şefika’ya teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir