Haberler

Gotik Prenses Büyüledi (Radikal Gazetesi)

Tuborg Goldfest’in ilk gün yıldızı Evanescence konserinde, Amy Lee’nin günümüzün en iyi kadın rock vokalistlerinden olduğu bir kez daha kanıtlandı.

Tuborg Goldfest üzücü bir haberle başladı. Alman metalcore grubu Heaven Shall Burn’ün menajerlik firmasından kaynaklanan bir problem dolayısıyla Goldfest’teki konserinin iptal olduğu bilgisi ulaştı bize, Parkorman’a girdiğimizde. Geçtiğimiz hafta da, vokalisti Sully Erna’nın sağlık problemleri sebebiyle Godsmack iptal olmuştu. Yani iki iptalle başladı Goldfest.

Günün ilk performansı Gürcan Ersoy’dan geldi. Bu tarz bir festival için müzikal açıdan doğru isim değildi bana kalırsa. Ardından sahne alan Planeur alanın ihtiyacı olan ‘ateşi’ sağladı. Bir GSM firmasının reklam yüzü olarak bilinen Erdem Yener sahne duruşu konusunda başarılıydı. Aylin Aslım yeniden kumrala boyattığı saçları, iyi hazırlanmış setlist’i ve Motörhead cover’ı (‘Ace of Spades’) ile dikkat çekti. Redd güneşin batmaya başlamasıyla önlerde çoğalan kitleye yeni albümü ‘Hayat Kaçık Bir Uykudur’dan da parçaların olduğu bir performans sunarken, yeni albümü ‘MMXII’ sonrası ilk konserinde Pentagram festivalin kitlesel coşku yaratan ilk grubu oldu.

Sıra günün headliner’ı Evanescence ’a geldiğinde, grup son albümünün çıkış parçası ‘What You Want’ ile konsere bomba gibi bir giriş yaptı. Amerikalı grup gümbür gümbür bir sound’la tabiri caizse “taş gibi” çaldı. Amy Lee de neden günümüzün en iyi kadın rock vokalistlerinden olduğunu bir kez daha kanıtladı. Sahne hâkimiyeti, şarkı aralarındaki anonslarda seyirciyle kurduğu sinerji, yüksek enerjisinin hiç düşmemesi ve büyüleyici sesiyle nefes kesti. Amy Lee dışında ben özellikle davulcu Will Hunt ve gitaristlerden Troy McLawhorn’un aşırı dinamik performanslarını beğendim. Herkesin gözü Amy Lee’de olduğu için onların parmak ısırtan enstrümanistlik becerilerinin gölgede kaldığını düşündüm. Grup en sevilen hitlerinden ‘Going Under’, ‘Lithium’, ‘My Heart Is Broken’, ‘Call Me When You’re Sober’, ‘Bring Me to Life’ ve ‘My Immortal’ ile Parkorman’ı dolduran 5 bine yakın kişiye kolay kolay unutamayacakları bir gece yaşattı. Festival bugün Guns N’ Roses’la devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir