Röportajlar

MYX Philippines Röportajı

Evanescence Covid-19 Salgını Sırasında Yeni Albüm Üzerinde Çalışmakta Zorlanıyor

Hâlâ devam eden Covid-19 salgını dünyayı birbirine kattı ve herkesin gerginliği gün geçtikçe artıyor. Dünyanın her tarafında müzisyenler insanları bir araya getirmek ve ümitlerini kaybetmeden bu krizi hep beraber atlatmalarını sağlamak için bir sürü şarkı yazdılar. Ama asıl ihtiyacımız olan şey bu durumun ağırlığını yansıtan bir marş ve Evanescence bize tam olarak bunu sağladı.

Nisanın sonlarında Evanescence hayranları için dokuz yıllık bir kurağı The Bitter Truth albümünden “Wasted On You” teklisini çıkararak sona erdirdi ve hepsini çok mutlu etti. Grubun yüzü Amy Lee şarkı hakkında bunları söyledi: “Aslında ilk çıkarmayı plânladığımız şarkı değildi, ama tüm dünya sonunun ne zaman geleceği belli olmayan bir tecritte olunca ve her şey değişince, yeni şarkımızla vermek istediğimiz mesaj değişti. Şarkı sözlerini bu geçtiğimiz dönem hakkında yazmamıştım aslında ama bir şekilde bunun hakkında da oldu.”

Teklinin çıkarılışından bir ay kadar sonra, MYX Amy Lee ile e-mail üzerinden bir salgın sırasında şarkı çıkarmanın zorlukları, yeni albümdeki şarkıların çeşitliliği ve bir sürü başka konuda söyleşi yaptık.

MYX: Neden yeni bir albüm çıkaralı dokuz yıl oldu?

Amy Lee: Hayatlarımızda ve özellikle iş hayatlarımızda albüm çıkarmak dışında bir sürü şey var. Mesela ben grubun dışında beni cidden tatmin eden bir sürü başka yaratıcı yola düştüm. Birkaç film için müzik yazdım, ailemle bir çocuk şarkısı albümü çıkardım (Dream Too Much), birkaç solo cover çıkardım ve 2014’te anne oldum. Grup olarak dünyanın her tarafında tur yapmaya daha çok odaklandık ve ilk kez Synthesis Turu’yla canlı bir orkestrayla tur yapma deneyimini yaşamış olduk. Yeni şarkı yazmanın vakti geldiğinde anlıyorsunuz zaten. Bana yeni Evanescence müziği yazmak için enerji ve arzu veren birçok şey oldu hayatımda ve sonunda bu albümü çıkarıyor olmak harika hissettiriyor.

MYX: Daha önce yeni şarkı çıkarmak için çok kötü bir zaman olduğunu ve albüm üzerinde çalışmaya kendi evinizde devam ettiğinizi söylemiştin. Karantina sırasında albüm üzerinde çalışmanın zorlukları ve kısıtlamaları nelerdi mesela?

Amy: Şu anda bana en zor gelen aynı odada olamamamız. Hepimiz birbirimizden uzak yaşıyoruz ve albümün geri kalanını kaydetmemiz için bir araya gelmemiz çok zor olacak. Bir yolunu bulacağız ama. Şu anda kendi kendimize bir şeyler yazıp kaydedip birbirimize gönderiyoruz. Lojistik ve finansal açıdan bu dönemde sanatçıların şarkı çıkarmaları zor olabilir ama bence dünyadaki herkesin bu dönemde bir şeylerden ilham duymaya ve birbirleriyle bağ kurmaya ihtiyacı var. Bir sürü sanatçının bu şartlar altında kendi sanatlarını paylaşmanın bir sürü yolunu bulması bana çok ilham veriyor.

MYX: Daha önce bir de bunu demiştin: “İnsanların özellikle şimdi müziğe ihtiyaçları olduğuna inanıyoruz. Biz müziğimizi paylaşmak için beklememeye karar verdik çünkü kimse gelecekte neler olacağını öngöremez. Bir geleceğin olup olmayacağını bile kim bilir?” Bu salgın sırasında kendiniz, kendi aileleriniz ve arkadaşlarınız için korktuğunuz şeyler nelerdi? Bu hislerle nasıl başa çıkıyorsunuz?

Amy: En çok dünyanın her tarafındaki farklı ailelerin yaşadıkları kayıpları düşünmek insanın içini acıtıyor. Kendi evladımın geleceği için korkuyorum ve arkadaşlarıyla ne zaman kavuşabileceğini düşünüyorum. Arkadaşlarımızı, ailelerimizi ve öğretmenlerimizi özlüyoruz. Sağlığımız ve yakın aile ve arkadaşlarımızın sağlıkları için çok minnettarım. Kendimi müziğime adayarak korkularım ve kaygılarımla başa çıkıyorum. Müziği yazarak ve dinleyerek. Turda olmak yerine oğlumla geçirdiğim bu fazladan zamanı da düşünüyorum ve buna minnettarım. Eğlenceyi aramak da güzel aslında. Her zaman yapmaya vakit bulamadığımız şeyleri yapmak, eski filmler izlemek, battaniye ve sandalyelerle şatolar yapmak, plak dinlemek, sıfırdan mantı yapmak falan.

MYX: Bu sağlık krizi nedeniyle iptal edilmesine hâlâ üzüldüğünüz plânlarınız veya şovlarınız var mı?

Amy: Kesinlikle. Geçen hafta hiç çıkamadığımız bir Avrupa turunun sonu olacaktı. Yeni setler hazırlamıştık, yeni şarkılar çalacaktık ve dört gözle bekliyorduk hepsini. Eninde sonunda olacak ama!

MYX: “Wasted On You”yu yazarken neler hissettiğiniz ve nasıl o şarkının şu anki durumu yansıttığı hakkında daha fazla bir şey söyleyebilir misiniz?

Amy: Bazen sanki aklınız doğru frekansa odaklanıp mükemmel bir şarkı yakalıyor. Bu şarkının fikri 2019’un sonlarında beynimde şekil almaya başladı. Kafese tıkılmış bir hayvan gibi hissediyordum, içinde olduğum kötü döngüyü kırmaya hazırdım ve zamanın akışını çok güçlü hissediyordum. Ancak birkaç ay sonra şarkı sözleri şu anda etrafımızda olan olaylara çok kelimesi kelimesine uymaya başladı. Nasıl öyle olageldi ben de bilmiyorum… Kaderdi işte.

MYX: Peki şarkının videosu? Ne kadar eğlenceli ya da düşündürücüydü?

Amy: Videoyu bitirdiğimizde çok mutluydum. Hepimiz mevcut şartlar altında devam etmenin böyle bir yolunu bulduğumuz ve çok sevdiğimiz bir şeyi yapmayı becerdiğimiz için çok gururluyduk, aslında uzak olmamıza rağmen birbirimize yakın hissetmeyi becerdiğimiz için de.

MYX: Albümün adı neden “The Bitter Truth”? Hangi acı gerçekten bahsediyorsunuz?

Amy: Gerçek acı olsa bile, bir yalanı yaşamaktan daha iyidir.

MYX: Albüm hakkında daha fazla bir şeyler paylaşabilir misiniz? Kaç tane şarkı olacak mesela ya da başka sanatçılarla beraber çalışmalar olacak mı?

Amy: Daha albümü yazdığımız için kaç şarkı olacak emin değilim ama daha şimdiden bu kadar çeşitli olması çok ilginç. Şu anki şarkıların hepsi birbirinden farklı. Göreceksiniz!

MYX: Evanescence’in Filipinler’e gelme plânı var mı peki salgın sonrası?

Amy: Tur yapmaya tekrar başlayabildiğimiz anda her yere gitmek istiyoruz. Umarım sizin oralara da gelmemiz yakın olur!

MYX: Filipinli hayranlarınıza bir söyleyeceğiniz var mı?

Amy: Sizi seviyoruz! Kendinize iyi bakın!


Çeviri için Zeynep Sıray ve Öykü Yıldızhan’a teşekkürler

Kaynak: MYX Philippines

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir