Haberler

NME Haberi

Bring Me The Horizon, Evanescence Tarafından Dava Edildi Ama Amy Lee Hayranları Olduğundan Beraber Çalışmaya Karar Verdiler

Amy Lee ve Oli Sykes, BMTH’nin yeni EP’i “Post Human: Survival Horror”da düet yaptılar.

Bring Me The Horizon, Evanescence’in bir noktada onları dava ettiğini ama Amy Lee’nin onların hayranı olduğu ortaya çıkınca ortak bir çalışma yapmaya karar verdiklerini açıkladı.

BMTH’nin yüzü Oli Sykes, yeni EP’leri “Post Human: Survival Horror”da bulunan yeni şarkıları “One Day The Only Butterflies Left Will Be In Your Chest As You March To Your Death” için Amy Lee ile olan ortaklıklarını doğuran garip olayı, New Music Express (NME) ile kapak hikâyesi için röportaj verirken anlattı.

“Evanescence’in ilginç tarafı, geçen albümümüz yüzünden bizi dava etmiş olmaları,” diye anlattı Sykes NME’ye. “[2019 albümleri ‘amo’da bulunan] ‘Nihilist Blues’ şarkısında, onların bir şarkısından bir kıtayı direkt kullanmışız. Tamamen fark etmeden yapmışız ama dava gelince hemen ‘Karşı gelmeyeceğiz bile’ diye karar verdik.”

Grup, Lee ile besteci hakkını paylaşmayı kabul ettikten sonra Evanescence’in yönetiminden haber almışlar: “Bize ‘Amy grubunuzu çok beğeniyor ve sizinle çalışmayı diliyor’ dediler. O da bu işin hayrı oldu.”

Sykes bir de şunu ekledi: “Şarkının olayı benim insanlık, Amy’nin de Doğa Ana olması; rock’un annesinin bu parçada şarkı söylüyor olması o yüzden cuk oturuyor.”

Sykes daha sonra Twitter’da Lee ile aralarında olanları biraz daha açıklığa getirdi. Öncelikle onu “rahat hissettiğim alandan dışarı çıkmam için beni ittiği” için “Survival Horror”dan en sevdiği şarkı sözünün ortak şarkılarından olduğunu ve Lee ile çalışmanın onun için büyük bir onur olduğunu söyleyen Sykes, “Bir şeye açıklık getirmem lâzım! Evanescence grubumuzu ‘Nihilist Blues’ yüzünden dava etti derken tam doğru söylememiştim. Sadece menajerlerimiz birbirleriyle birkaç kere konuştular ve biz de onlara bestecilik haklarını paylaşmayı teklif ettik. Amy Lee bizim grubumuzdan tek bir şey bile talep etmedi ve kendi sözleriyle, bizim için sevgiden başka içinde hiçbir şey beslemediğini söyledi.”

Amy Lee de buna şöyle ekledi: “Bana bak, beni sakın alıntılama yoksa DAVA EDERİM! O olayın aslı çok hoş gerçi. Bizi BURAYA getirdiğine inanamıyorum. Rasgeldiğiniz her güzel şeyi hak ediyorsunuz. Tebrikler!”

[Survival Horror’dan favori şarkı sözlerin neler?] ‘Kelebekler’ demeliyim çünkü o sözleri bir şarkıda kullanabilmek için bir yıldır uğraşıyordum… ve Amy Lee ile beraber çalışabilmek bir nimetti. Parçada duyduğunuz bazı kısımları atmamam için beni o ikna etmişti… Ben güzel olduklarını düşünmemiştim.

Ama Amy Lee rahat hissettiğim alandan dışarı çıkmam için beni itti ve şimdi insanların şarkıya verdikleri tepkiye bakarsam, haklı olduğunu görüyorum… Şarkıyı benim için çok daha özel bir şey yaptı bu… Böyle efsane insanlarla çalışmak deli bir şey, onlarla konuşabilmek falan, böyle şeyler yapacağımı bana 14 yaşındayken söyleseniz kendimi köprüden falan atardım herhalde.

Ve bir şeye açıklık getirmem lâzım! Evanescence grubumuzu ‘Nihilist Blues’ yüzünden dava etti derken tam doğru söylememiştim. Sadece menajerlerimiz birbirleriyle birkaç kere konuştular ve biz de onlara bestecilik haklarını paylaşmayı teklif ettik. Amy Lee bizim grubumuzdan tek bir şey bile talep etmedi ve kendi sözleriyle, bizim için sevgiden başka içinde hiçbir şey beslemediğini söyledi.

Bana bak, beni sakın alıntılama yoksa DAVA EDERİM! ? O olayın aslı çok hoş gerçi. Bizi BURAYA getirdiğine inanamıyorum. Rasgeldiğiniz her güzel şeyi hak ediyorsunuz. Tebrikler! ?


Çeviri için Zeynep Sıray ve Öykü Yıldızhan’a teşekkürler.

Kaynak: NME.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir