Röportajlar

Overdrive-mag Röportajı

“Gelip Bütün Avustralyalı Hayranlarla Tanışmak İçin Sabırsızlanıyorum.” Evanescence’dan Jen Majura İle Bir Röportaj

Evanescence’ın Synthesis Live dünya turnesiyle altı yıldır ayak basmadıkları ülkemiz Avusturalya’ya gelmelerine bir hafta kala, hayranların ilgisi şüphesiz zirvede. Synthesis Live turnesi Amerika ayağından sonra biraz ara verdiklerinde gitarist ve son zamanlarda theremin çalan Jen Majura ile albüm hakkında sohbet ettik.

Vokalist Amy Lee, gitarist Troy McLawhorn, basçı Tim McCord ve baterist Will Hunt’dan oluşan grubun geri kalanı Avusturalya’yı daha önce ziyaret etmişken, bu Jen’in ilk gelişi olacak ve şu ankinden daha heyecanlı olamazdı. “Woohoo! Bu gezi için o kadar heyecanlıyım ki. Daha önce Avusturalya’ya hiç gitmemiştim fakat hep gitmek istemişimdir ve şimdi Amy ve Evanescence sayesinde sonunda gidip görebilecek ve Vegemite yiyebileceğim.” Jen’in turneyi arkadaşlarla yapılan tatil tarzı bir gezi olarak tarif etmesiyle bu heyecan bütün grup içerisinde eşit olarak hissediliyor.

Jen Synthesis Live turnesinin ilk birkaç gösterisinde insanların tamamen farklı bir şey bekledikleri için tepkilerinin karıştığını anlatmaya devam ediyor. “İnsanlar grup ‘Evanescence artı orkestra’ olayını açıkladıklarında başka bir şey bekliyordu. Herkes ‘ah tamam rock grubu ve orkestra’ gibiydi. Biz ise ‘hayır hayır hayır biz daha farklı yapacağız’ gibiydik. Biz daha çok grubun orkestraya dönüşümü gibiydik ki bu daha önce yapılmadı. Bu nedenle insanlar ‘bir dakika, nasıl yani bu bir rock konseri değil mi?’ Ne peki?’ tepkisini göstermeye başladı. Ve sonrasında, izleyicilerin tepkisini görebiliyordum. Biraz kafaları karışmıştı çünkü bekledikleri bir rock grubuydu. Ama hepsi ‘aman tanrım bu nefes kesici’ şeklinde yorumlar yapmaya başladı. Bu çok güzel bir şey, insanların gözlerini kapayıp şarkıya eşlik ettiğini ve duygu yoğunluğundan ağladığını görüyorum. Bu gerçekten çok ama çok güzel.”

O zaman Avustralya turnesinden ne umabiliriz? “Sanırım Amerika turnesinde kullandığımız konsepti kullanacağız, sadece dünyanın öbür ucunda oluyor olacağız. Tanrım, resmen tavanda asılı tepe taplak çalıyor olacağız!”

Sidney Opera Binası’nda bileti tükenmiş iki konser vermek vokalist Amy için gerçekleşen hayat boyu bir rüya ve bu duygu Jen’e de yansıyor. Avustralya’nın simgesel mekanında çalmak hakkında soru sorulduğunda, Jen olayın gerçekleşeceğini anca idrak edebilmişti.

“Sadece orda oturup bir gösteriyi izlesem bile yeterince mutlu ve kutsanmış hissederim, anlatabiliyor muyum? Tanrım bahsettiğimiz şey Sidney Opera Binası! Ve orada iki kez çalacağız! Ve orada sadece izleyiciler arasında oturup izlemektense Sidney Opera Binası’nda çalmak… Bunu yapacağımız gerçeğiyle oldukça gaza geldim, orada çalma şansı elde etmek muazzam bir şey. Bu oldukça özel bir şey ve sabırsızlanıyorum.”

Jen bize Synthesis turnesinde çalmaktan en çok keyif aldığı şarkının My Heart is Broken olduğunu söylüyor. “My Heart Is Broken’a bayılıyorum çünkü bu versiyonu o kadar kırılgan ve güçlü ki bana şarkı canlılık ve duygu kazanmış gibi hissettiriyor. Neden bilmiyorum ama Amy ile söylemekten de hoşlanıyorum. Bu, bu turda genel olarak odaklandığım şey, gitar çalmak değil. Normalde rock konserlerinde çaldığım kadar gitar çalmıyorum, bunun yerine vokallere odaklanıyorum, ve sahnede manyak gibi koşup sonra nefes nefese mikrafona gidip söylemekten çok daha güzel bu. Sadece sesime odaklanabilir ve onu Amy’nin sesine destek vermek için tam kapasitede kullanabilirim ve bu yapmaktan çok hoşlandığım bir şey.  Bu her geçen gösteride daha da yaklaşan bir şey, gerçekten çok güzel çünkü orda oturup Amy’nin vücut dilini izleyebiliyorum, nefes alışından ‘tamam şimdi dah canlı bir şekilde söylüyor, şimdi biraz yumuşatıyor’ şeklinde çıkarımlarda bulunabiliyorum ve sadece aynı duyguyu kendi sesime ekliyorum. Bu turnede Amy ile söylemek gerçekten çok eğlenceli.

Bazı keskin gözlü hayranlar Evanescence’ın Synthesis Live Amerika turunun ikinci ayağında aslında albümde bulunmayan Weight Of The World şarkısının “Synthesis” versiyonunun şarkı listesinde bulunduğunu fark etti. Amy’nin, şarkının bir stüdyo versiyonu olmadığını belirtmesinin yanı sır bu versiyonun yakın gelecekte kaydedilmesi de planlanmıyor. Weight Of The World’ün konserlerde beklenmedik çalınışıyla hayranlar stüdyoda kaydedilen ya da edilmeyen başka “Synthesis’leştirilmiş” şarkıların olup olmadığını merak ediyor. Ne yazık ki bu soruya kısa bir cevabımız var: yok. Jen, bu kaydedilmemiş Weight Of The World versiyonunun nereden geldiğini açıklıyor. “İki Amerika turnesi yaptık ve arada biraz boşluk vardı ve durup ‘peki, neyi geliştirebiliriz, gösteriyi daha güçlendirmek için değişik neler ekleyebiliriz’ diye düşündük ve Weight Of The World’de karar kıldık. Çok ilgimi çekmişti çünkü neden bilmiyorum ama o şarkının çok farklı bir tadı var. Neyse, şarkıyı ekledik ve herkes evinde nasıl sunmamız gerektiğine dair sesler hazırladı. İkinci turneden önce buluşup provada iki saat filan üstünde çalıştık ve ortaya şu anki hali çıktı. Çalış açısından Synthesis’de gitar ile çalmayı en çok sevdiğim şarkılardan biri çünkü çalması çok eğlenceli.”

02.02.2018

Çeviri için Berfin Şefika’ya teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir