Röportajlar

Rappler Röportajı

“Çölde su bulmak gibi”: Evanescence’ten Amy Lee Müzik Yapmak ve “The Bitter Truth” Hakkında Konuştu

Bu albüm dokuz yıldır ilk stüdyo albümleri

Çoğumuz Evanescence’i 2000’li yıllarda özellikle “Fallen” albümlerinden “Bring Me to Life” ve “My Immortal” gibi şarkılarla bizim genç kulaklarımıza gotik rock tanıştıran grup olarak tanıyoruz.

O albüm çıkalı 17 yıl ve en son stüdyo albümleri çıkalı 9 yıl oldu – ama biz şarkılarını söylemeye devam ediyoruz, onlar da müzik yapmaya devam ediyorlar.

Grup “The Bitter Truth”u yakında yayınlayacak. O albümden ilk tekli “Wasted On You”, Nisan’da karantina sırasında yayınlandı.

Amy salgın sırasında bu şarkı üzerinde çalışmanın onun için “çölde su bulmak gibi” olduğunu söyledi.

Evanescence’in açıklamalarına göre, “The Bitter Truth” albümünden şarkılar tek tek bu yıl içerisinde yayınlanacaklar ve sonunda albüm çıkacak – ama tarihler daha belli değil. Şartlar el verirse tekrar tura çıkmayı da plânlıyorlar ama büyük ihtimalle yakın bir zamanda olmayacak.

Grup albüm üzerinde çalışmaya devam ederken, Amy Rappler’la albümün nasıl başladığı ve karantina sırasında yaratıcı kalabilmek hakkında konuştu.

Rappler: “The Bitter Truth”un yaratılması neyle başladı? Ne zaman yeni bir albüm çıkarmaya karar verdiniz?

Lee:Synthesis” üzerinde çalışırken bir sonra yapacağımız şeyin yeni bir albüm olmasına karar vermiştik. Orkestra turunu bitirdikten sonra hemen rock konserleri vermeye geri döndük – rock havasına girdik ve mest olduk. 2019 baharında tur aralarında özellikle bir araya gelip beraber yeni şarkılar yazmaya başladık. Tur hayatı çok tekdüze olabiliyor ve yeni şarkılar istettirebiliyor. Bir yandan da yeni şarkı yazma süreci insanı delirtebiliyor ve tura çıkmayı istettirebiliyor. Kendimizi taze tutmak için turlarımızın arasında özellikle yeni şarkı yazma plânları koyduk.

Rappler: Karantina sırasında yaratıcılığınızı nasıl koruyorsunuz? Başka sanatçılar için yaratıcı kalmak hakkında hiç tavsiyeniz var mı?

Lee: Daha fazla yemek yapmaya başladım, kendi ekmeğimi yapıyorum, büyükannemin eski tariflerini deniyorum. Her şeyi acele etmeden yapıyorum, kurbağa toplamaya çıkıp oğlumla bilim deneyleri yapıyoruz. Bir günümü sadece kendi kendime 50 küçük sample çıkararak geçirdim ve sonra onları kullanarak kendime başka bir şey için kullanmayacağım bir şarkı yazdım. Bu zamanımı farklı şeyler denemek için kullanıyorum ama bazı günlerimi de hiçbir şey yaratmaya çalışmadan geçirmeye çalışıyorum. Bu şartlar altında çok stres kaynağı olduğu için beynime ve kalbime dinlenme şansı da veriyorum.

Rappler: Albümden ne bekleyebiliriz?

Lee: Bence ne bekliyorsanız onu hem bulacaksınız hem de bulamayacaksınız. Şarkılar birbirlerinden çok farklılar. Bu albümün her tarafımızı temsil etmesini istiyorum ama daha önemlisi önceden ne olacağı hakkında kafa yormadan yazmak istiyorum. Ne olursa o olsun istiyorum. Kesinlikle 90’lar alternatif grunge havası var şu anda ve bu çok hoşuma gidiyor çünkü benim için köklerime dönmek gibi bir şey. Gençliğimde bana müzik yapmam için ilham veren tarz buydu. Keyboard ve farklı ses efektleriyle eğleniyorum şimdilik, gerçek yaylı çalgı kullanmak daha içimden geçmedi. Şu anda hepimiz çok şey hissediyoruz. Yazacağımız yeni şarkıların nasıl çıkacaklarını merak ediyorum.


Çeviri için Zeynep Sıray ve Öykü Yıldızhan’a teşekkürler.

Kaynak: rappler.com

One thought on “Rappler Röportajı

  • ahmet Içirgin

    daha çok sert distorşın gerekli bana göre

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir