Röportajlar

Rolling Stone India Röportajı

Evanescence’ın Amy Lee’si: ‘Label-Free Zone’daki müzik deneyimi çok sağlıklı.’

Amerikan rock grubunun ünlü vokalist-bestecisi yeni şarkıları “Wasted On You”, son canlı yayın performansı ve daha fazlası hakkında konuştu

Genelde müzik grupları yeni bir şey yayınlarken bir araya gelerek kutlar. Amerikan rock grubu Evanescence’da farklı değil. Bunu yapmak için özel bir nedenleri olduğunu düşünüyorlar.

Son çıkan tekli “Wasted On You”, 2017’de çıkan Synthesis albümündeki “Imperfection” ve “Hi-Lo”nun yanı sıra orkestral olarak yeniden düzenlenen “Bring Me To Life”, “Lithium” ve “My Immortal”dan sonra çıkan ilk ürünleri. Vokalist ve besteci olan Amy Lee, Rolling Stone India’ya -23 Nisan’da ülkede sadece Vh1 India’da yayınlanan- “Wasted On You”nun “Biraz farklı bir his” olduğunu ve “normalde yaptıkları gibi” bir grup partisi yapamayacaklarını düşündüklerini söyledi. Grubun kurucu üyesi bir e-posta üzerinden “Bu garip zamanın ortasında sanatımızın yaratılabilmesi ve ortaya konabilmesi, şuan yaşadığımız sıkışmışlık hissine bir merhem gibi geldi. Gerçekten çok minnettarım ve hepimiz çok gurur duyuyoruz”


Şarkı –yeni gelecek albümleri The Bitter Truth’un bir parçası- herkesin Evanescence’da sevdiği her şeyi bir araya getiriyor. Piyano bölümleri, Amy Lee’nin ölümsüz sesi operatik yüksekliklere ulaşıyor, melankolik bir havası var ve grup görkemli bir gotik rock hissiyatı sağlıyor. Bu röportajda, Lee solo projesi ve “The Bitter Truth”u nasıl bitirecekleri ve yayınlayacakları anlatıyor.İşte röportajdan Alıntılar:

Son on yılda kendi materyalin üzerine çalışan biri olarak, bu noktada bunun ne kadarı Evanesence’ı besliyor?

Farklı projelerde çalışmak ve farklı stillere odaklanmak karakterimin görünüşü ve benim açımdan çok iyi. Label-Free Zone’daki müzikal deneyim çok sağlıklı. Bazen gruba uyuyor mu diye endişelenmeden riff (üstüste tekrarlanan müzikal cümle ya da ritim) yapmam lazım. Aslında bu yolda ne kadar mutlu ilerlesem de, Evanescence’ın kollarına daha mutlu koşuyorum. Çünkü orada, özgür ve evde olmaktan mutluluk duyuyorum, sıkışık kalmaktan değil.


Korona virüs salgını, bu albümün çoğunlukla şarkı şarkı yayınlanacağını düşündürüyor, değil mi? Gelecek şarkılar için, belki de uzaktan çekilmiş olarak başka müzik videoları olacak mı?

Aslında henüz yazmaya devam ederken albümümüzün ilk yarısını her seferinde bir parça olacak şekilde yayınlamayı planlıyorduk. İşe devam etmek için hala yarıdan fazlası var. Şu anda müziğimizle daha fazla an yaşamak istiyorum. Birbirimize daha çok bağlanmak için her şarkının bizimle ve hayranlarımızla aynı anda hissedilmesi ve kendi anının olmasını istiyorum. Asıl planım, yayınlanan her bir parça için bir video yapmaktı. Ama şimdi ne yapacağım hakkında hiçbir fikrim yok. Parmaklar birbirine geçti, bir şeyler düşünüyoruz.

#TogetherAtHome için yaptığın performansın çok ilginçti. Çünkü bu insanlara evinde kurulu synth’ler ve ukulele olduğu işaretini verdi. Artı olarak şarkı seçimin… Bu şarkılar nasıl seçtin?

Teşekkür ederim. Beni iki defa kesen internet bağlantıma rağmen çok eğlendim! Ev stüdyom çoğunlukla klavyeler ve demo şarkılar yazmak için kullanılan yazılımlardan oluşuyor. Bir fikir söylemeye başlayana kadar seslerle oynamayı seviyorum. Akustik piyano ve gitar olmayan bir şey yapmak istedim çünkü ev müzik projelerinde bunu yapan bir sürü insan gördüm (şaşırtıcı!) ve dürüst olmak gerekirse bu kurulum evde müzik çalışmama çok daha fazla benziyor. Whitney Houston ergenlik çağımdayken tamamen putlaştırdığım favori şarkıcılarımdan biriydi. Bir gece hayatı hakkında düşündükten ve videolarını izledikten sonra “I Wanna Dance With Somebody”nin kapak versiyonunu buldum ve trajedisine hayran kaldım ve bir hayranı olarak üzüldüm. Bir kere yıl dönümünde canlı olarak çaldım ve son günlerde modumla uyuşuyordu.

Babam ukulele çalardı, erkek kardeşim de çok çaldı. Çoğumuz birkaç akor tıngırdatabiliyorduk ve “Stand By Me” çocuk albümü “Dream Too Much“ta (2016) ailem ile yaptığım bir coverdı. Bu şarkıyı seçme sebebim sanırım karantinada ailemi özlediğim için.


Size Hindistan’dan yazdığım için, hiç buradaki fanlarla etkileşime geçtiniz mi veya ülkede turist olarak bulundunuz mu? Daha önce gerçekleşmeyen şov teklifleri oldu mu ve 2020/2021 için planlanan bir şey var mı?

Hiç Hindistan’da bulunmadım ama hep istedim. Büyükannem ve büyükbabam ben gençken birkaç defa orayı ziyaret etti ve ben çekilen fotoğraflar, hikayeler ve getirdikleri küçük şeyler tarafından büyülendim. Hep Hindistan’a gidip çalmayı istedik ve umarız gerçek olur.

Çeviri için Alperen Özer’e teşekkürler.

Kaynak: RollingStoneIndia.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir