Röportajlar

Rolling Stone Röportajı

Amy Lee “Müzikle Eğlenirken” Evanescence Yeni Albümde Elektro Yolunda

22 Şubat, Pazartesi gününde, New York’ta, Evanescence ünlü yapımcı Steve Lillywhite’la beklenen üçüncü albümü kaydetmeye başladı. Şarkıcı Amy Lee Rolling Stone’a yeni albümün, “alaycı saldırganlık” karışımı olacağını söyledi: Grubun farklı bir tarafını gösteren fark edilir bir elektro etkisi. “Her zaman ilham aldığım birçok grup sadece olayın içinde daha çok yer almaya başlıyor,” diyor Lee; Depeche Mode, Massive Attack, Portishead, CSS, La Roux ve MGMT seslerini kastederek. “Kulağa Evanescence gibi gelmeyen birçok şey var ama grubun kalbi hâlâ orada. Programlanmış davullarla iç içe geçmiş canlı davullar çok, Japon taiko davulları gibi günden güne kiraladığımız davullar.”

Lee albümü eski bir arkadaş ve yeni bir katılımcı Will Hunt’la beraber yazıyor; Fort Worth, Texas’tan bir programlayıcı, yapımcı ve baterist ile. İkili beraber yazmaya Amy Lee’nin 2008’de çıkan Nightmare Revisited’a olan katkısı “Sally’s Song”u beraber düzenledikten sonra karar verdi ve tüm 2009 yılını New York ve Texas’ta beraber yazarak ve yeni albümde çıkacak şimdiden kaydedilmiş elektronik programlamaları yaparak geçirdi. “Masaya getirdiği sesler ve etkiler – başka bir dünyadan, tanıyamayacağınız sesler yaratmak. Solo mu çalışacağımı, film müziği mi yapacağımı bilmediğim bir dönemden geçtim,” diyor Lee. “Ve sonra beraber yazdığımızda fark ettim ki, bu tamamen Evanescence.”

Bu albüm aynı zamanda grubun; Rolling Stones, Dave Matthews Band ve en önemlisi sekiz U2 albümünde çalışmış deneyimli yapımcı Steve Lillywhite’la ilk seferi. Lillywhite albümün yapımını Hunt’la beraber yapıyor ve ilk günden beri onlarla beraber çalışıyor. “O, sabah gidip daha sonra neler yaptığımıza bakmak için gelen bir yapımcı değil,” diyor Lee, Lillywhite hakkında. “O takımın bir parçası, büyük bir parçası.”

Bu 2006’nın platin The Open Door’undan beri ilk kaydı. Aradaki zamanda Lee evlendi ve harp dersleri almaya başladı – kendisi bu uğraşının meyvelerinin yeni albümde görüleceğini söyledi. Grubun geri kalanına gelince; gitarist Terry Balsamo ve basçı Tim McCord yine grupta, Dave Campbell yine yaylıların düzenlemesini yapacak ve canlı gitarist Troy McLawhorn’ın durumu ise grubu Seether’la olan programlarına bağlı olarak belirsiz. Hunt çoğu bateriyi yapacak ancak Lee Evanescence’in önceki canlı bateristi –tesadüfi bir şekilde adı aynı olan- Will Hunt’tan bir görünüşü göz ardı etmeyecek. “Bu durumun insanların aklını karıştırmaması çok düşük bir ihtimal, isimleri aynı!” diyor Lee. “Ama aslında bir sonraki tur için iki bateristli bir şey ayarlayacağız. Kimin kim olduğunu anlamak için bir plân yapmamız gerekecek.”

Lee, gidilen yoldaki değişiklik hakkında “estetik bir yurda dönüş” yorumunu yapıyor. “Kim olduğumu bildiğim bir yerdeyim,” diyor Lee. “Bu sefer bir şey kanıtlamaya çalışmıyorum. Son seferde omzumda çok yük vardı. Bu sefer sadece müzikle eğleniyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir