Röportajlar

Rolling Stone Röportajı

Evanescence’ın Solisti Amy Lee’nin Elektronik Müziğe Derin Dalışı ‘Push the Button’a Kulak Verin

Parça ‘Savaş Hikayesi’ adlı filmin soundtrack albümü olan ‘Aftermath’da bulunuyor.

Grubunun en yeni albümünün çıkışından 3 yıl sonra Evanescence’ın lideri Amy Lee, nu-metal geçmişini hissettirmeyen ethereal, elektronik müzik esintili, pop benzeri bir parça olan ilk solo şarkısı “Push the Button” ile ortaya çıktı. Şarkı Savaş Hikayesi adlı filimin soundtrack albümünde yer alıyor ve bu hafta piyasaya çıktı. (Lee filmin bu şarkısını viyolonist ve söz yazarı olan Dave Eggar ile kaydetmişti.)

S&C: Amy Lee

Bu yılın başında Lee, filmin yönetmeni Mark Jackson’ın filminin bir sahnesi için doğru şarkıyı bulabilmesi için çok zor vakit bulabildiğini ve bu yüzden daha sonradan “Push the Button” adını alan şarkıyı kendi başına yazmaya karar verdiğini MTV’ye anlatmıştı. “Benim için çok farklı bir tarz, bu elektronik müzik.” dedi. “Çılgınca olan, hepsini kendi başıma yaptım çünkü genellikle ben kendi evimde demoları düzenliyorum, yazıyorum ve birleştiriyorum ama bundan baştan sona kadar sorumlu olmak benim için çok yeni bir meydan okumaydı. “İşte bu kadar, birleştiriyorum” gibiydi.“Tamamen onun farklı olmasını istemiştim.” Lee soundtrack’e yaklaşımı hakkına Rolling Stone dergisinin son röportajında böyle söylemişti. “Onun Evanescence gibi olmasını istemedim çünkü bu kası çok fazla esnettim, insanların benim farklı yanlarımı da görmelerini istedim. Bu onlara benim diğer yanımı gösterebilmem için ilk fırsatımdı ve kesinlikle bu Evanescence ile bir çok benzer duygular barındırıyor ama enstrümantal olarak revaçta olmaya çalışmıyor.”

Ayrıca, Amy Lee albümdeki şarkıların dinlediği müzik tarzına çok benzediğini söyledi. “Bir tanesi Arapça bir şarkı, değişik bir şey, bir tanesi seksi dans şarkısı ve diğeri – Ben bile onun ne olduğunu bilmiyorum, elektronik bir şey.” dedi. Arapça şarkı konusunda ise, o dilde söylemediğini ama müziksel açıdan şarkının Orta Doğu ezgisi bulundurduğunu söyledi.

Lee her zaman bir film müziği yazmak istediğini ama geçmişindeki kişiliğinin dış dünyaya görünen bölümünün bu kalıba uymadığını söyledi. Ama aynı zamanda Evanescence’taki geçmişiyle de tatminkar olduğunu söyledi. “Hiç bir zaman henüz değiştiğin bir rol oynuyor gibi hissetmemiştim.” Rolling Stone’a bunları söyledi ve ekledi; “Bunun olması komik, insanlar hala My Immortal hakkında konuşuyorlar ve bu harika, çok havalı ama bu olduğunda ben 14-15 yaşlarındaydım. Bring Me to Life’ı yazdığımda 19’dum. 19 yaşındayken düşündüğün şeyleri, konuştuğun şekili ve yaptığın şeyleri hayal et.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir