Röportajlar

Spin Röportajı

Amy Lee Evanescence’nin Geri Dönüşü Hakkında Konuştu!

Bu sonbaharda çıkacak, Goth-pop grubu Evanescence’nin uzun zamandır beklenilen geri dönüş albümü için anahtar kelime biraz beklenenin dışında. O bir “pişmanlık”,”uğursuzluk” ya da “boğuculuk” değil.

Sanatçı Amy Lee, 29, SPIN’e “Bu kayıt eğlenceli-ve bu bizim için tamamıyla yeni bir şey” dedi. ”Eski müziğimizi dinlediğimde o zaman hayatımın neresinde olduğumu görebiliyorum .Bu uzun bir yolculuktu ve bölümler güçleşti. Ama bu sefer; bu, her şeyi çok ciddi bir şekilde götürmüyor.”

1995, Little Rock, Arkansas’ta başladığından beri, grup sahnede ve sahne arkasında drama olarak tanımlanıyordu. 2003’te ortak kuruculardan Ben Moody’nin karmaşık ayrılışı ve ondan sonra 2007’de ondan daha karmaşık bir şekilde baterist Rocky Gray ve gitarist John LeCompt’un kovulması, Lee’nin  grubunun liderliğinde çok diktatör olduğu dedikodularına yol açtı, o zamandan beri  grup neredeyse yeni kiralanmış kişilerden oluşuyor. Aslında, 10dan farklı müzisyen Evanescence’da çaldı; ama kalıcı olanı sadece Lee oldu.

Geçen yaz, ikinci albümlerinin, 2006’da 5 milyon satan The Open Door, çıkışını takip eden çok gerekli olan aradan sonra, Evanescence New York City stüdyosuna prodüktör Steve Lillywhite (U2, Rolling Stones) ile deneysel ve elektroniğe dayanan şarkıları kaydetmek için girdi ve sonra Lee SPIN’e Massive Attack ve Portishead’den etkilendiklerini söyledi. Ve problemler yeniden başladı..

“Onla beraber düzgün gitmiyordu” dedi Lee. ”Steve doğru kişi değildi. Biz o deneysel gezideydik, yeni şeylerin demetini yapmaya, neyin ona uygun olacağını görmeye çalışıyorduk. Yazmanın çoğunu grup olmadan ben yaptım. Ondan sonra iki dünyayı bir araya getirmeye çalıştık, ama olmadı.”

Evanescence sezonu durdurdu ve bir süre için onların geleceği belirsizdi. Lee “ne olacağını bilmiyorduk, yeniden kayıt yapacağımızı bile” diyor.

Lee’nin görüşü tarafından yönetilen kiralık katillerin grubu olan Evanescence daha sonra gerçekten çalışan bir grup oldu. Lee, gitarist Balsamo, basist McCord,baterist Will Hunt ve programcı Will ‘Science’ Hunt (evet gerçekten o ikisi aynı adı paylaşıyorlar) Lee ile birlikte hareket ettiler ve Amy’nin şarkılarını yeniden yazmaya ve yeni materyaller yazmaya başladılar.

“Grup üyeleri tarafından hiç bu kadar desteklendiğimi hissetmemiştim. Biz birbirimize gerçekten güveniyoruz. Ve herkes bu albümün bir parçası, ve en başından bu bizim için tamamen yeni bir yaklaşım. Burada sadece gitar çalmak için gelmiş birisi yok. Herkesin yatırımı bu. Biz şu anda daha önce hiç olmadığımız kadar gerçek bir grubuz” diyor Lee.

Ve ekliyor, ”Sahip olduğumuz en iyi şarkıları aldık, ve fazlasını ekledik, ve üzerinde tekrar grup olarak çalıştık. Onlar önceden – daha tek boyutlu – olduklarından daha güçlüler.”

19 besteyle birlikte, grup bu ay stüdyoya yeniden girdi, ama bu sefer rock prodüktörü Nick Rasculinecz’le.”Son zamanlarda çıkmış olan favorilerim Alice In Chains ve Deftones- ve o ikisini de meydana getirdi.” Diyor Lee.”Onunla birlikte çalışıyoruz-o çok eğlenceli hâle getiriyor”

“Grupla birlikte yazmak ve heavy rock prodüktörüyle çalışmak albümü daha fazla rock kayıtı yaptı.”diyor. ”O Evanescence, ama Moog Taurus Pedal gibi eski keyboardları içeren tüm yeni sesleriyle birlikte.”

Lee arp üzerinde “Secret Door” ve “My Heart is Broken” gibi şarkıları içeren bir avuç dolusu parça yazdı. Diğer bir parça,”Oceans” büyük, düşük ve vokalle başlayan daha sonra grup katkıda bulunuyor” diyor Lee. ”O büyük ve gösterişli. Özellikle onu çalarken çok eğleniyoruz”

Albümde farklı lirik konular var. ”Doğadan etkilendim” diyor Lee.” Okyanus temamdı. Kırgınlık gerekli bir çözüm önermeden konunun birazını oluşturuyor.”

Ve ekliyor: ”Hayat bazen katı olabilir. Ama bence bu şunla başlıyor’ Tamam, dünya mükemmel değil, peki hayatımızı bunun ve sefil olmamanın arasında nasıl yaşayacağız?’

“Grubun ne olmasını istediğimi çözmeye çalışmamla ilgili gerçek çabalarım vardı. Evanescence’nin şehveti hissetmesini istiyordum. Bu cevaplara bakmak ve her zaman onları bilmemek gibi bir şey.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir