Röportajlar

Spin Röportajı

Evanescence’ın Amy Lee’sine Zor Sorular

Multiplatin satışlarından 10 yıl sonra, 2 Grammy Ödülü, eski grup kurucusu Ben Moody’nin karışık ayrılışı, Evanescence, deniz perisi Amy Lee’yi onun önceki acı dolu eş olarak toplum varlığından aldı, arp çalmayı öğrendi ve muhtemelen sezgilere aykırı bir şekilde, M.I.A dinledi. “O çılgınca güçlü ve muhteşem.” vokal-piyanist coşturuyor. “Onun sesini seviyorum çünkü garip, neredeyse umursamıyormuş gibi.” Lee, 29, umursuyor, o kadar ki mükemmeliyetçi bu Ekim’in Evanescence’nı bitirmek için 5 yıla ihtiyaç duydu. (Wind-up.) New York City sakini gösterişli saç-uçuran çıkış single’ı “What You Want”ın video çekimlerinden önce bazı kişisel yanlış anlaşılmaları, güncel konuları ve Juggalolar hakkında konuşmak için evden arandı.

Ne sıklıkta kimsenin telaffuz edemediği bir kelimeyle adlandırdığınız için pişmanlık duyuyorsunuz? 

Bu aslında çok eğlenceli. Bu her zaman gerçek hayranlık testi oldu. “Aman Tanrım, en büyük hayranları benim, 12 yaşından beri Effervescence seviyorum” gibi. Ben de “Oh, peki. Cidden mi? der gibiyim.

En büyük hitlerinizden biri “Call Me When You’re Sober” İçer misin?

Sarhoşum ya da değilim diyemem. Ben gençken ve ilk defa orada olduğumuzda, bundan daha fazlası vardı. Bence serbest bırakmaya çok fena bir şekilde ihtiyacım vardı çünkü her şey çılgıncaydı. Ama çokca sakin kaldım.

O şarkı yüzünden sizi yaklaşan hiç alkolizm mağduru grupları oldu mu?

Hayır. O daha çok bir yavru marş gibi: “Sadece sarhoşken beni istiyorsun. Sadece beni istiyorsun çünkü ben orda yokum. “Kesinlikle “Bu benim şarkım. Eski sevgilime zil sesi olarak ayarladım” diyen bir çok genç kızım var.

Bir çok ciddi toplum maskeniz var. Bu sizinle ilgili hiç yanlış anlaşılma yaratıyor mu?

Onun bir yanlış anlaşılma olduğunu sanmıyorum çünkü müzik ciddi. Bir fotoğraf çekimi için poz verdiğimde, dilimi tutup ellerimi çapraz yapmıyorum. Görünüşüm müzikle uyuşuyor. Gerçek hayatta ben daha geniş spektrumum. Ben saman kafayım. Ben insanları canlandıran kişiyim.

Ama Evanescence aynı zamanda “gerçek hayat”ın bir parçası değil mi?

Tarif etmesi çok zor. Kendi hayatımın bir oyunu gibi. Hepsi içimdeki kişisel ve dürüst yerden geldi. Ama aynı zamanda, ekstrimlerin bir resmi gibi. Alıntılı-alıntısız gerçek hayatta, bunu yapmak zorunda değilim. Eğer sadece sandalet ve gömlek giyip arkadaşlarla The Hangover’ı izlemeye gitsem, bu tamamen normal ve eğlenceli olur. Ama bunu Evanescence videosunda yapamam.

En son Ben Moody ile konuştuğunuzu hatırlıyor musun?

Oh, biz konuşmuyoruz. Bir ilişkimiz yok. En son ne zaman olduğunu hatırlamıyorum.

2010’da online gayretsiz bir özür yazısı yazmıştı. Merak ediyorum bu sende onu aramayı düşündürdü mü?

[İç Çekiş]Söylemek istemiyorum, neden, ama hayır, cevaplamadım. Bence birbirimizin hayatlarında değilken daha iyiyiz.

Müziğinin uğradığın haksızlığı yansıttığını söyleyebilirmisin?

Kesinlikle. Evanescence hayranları okulda popüler olan çocuklar değil. Amigo kız değiller. Onlar en ilginç yaratıcı insan olmak için büyümüş sanat çocukları. Bende okulda öyleydim, bu yüzden daha derinlerle ilgili şarkı söylediğim yerlerde birbirimizi bulduk. Ama evet, sürekli farklılık ve yanlış anlaşılmış hisseden insan temalarının tekrar ettiğini görüyorum.

“Yanlış anlaşılma” ve “farklı” gibi kelimeler tam olarak Insane Clown Posse’un Juggaloları tanımlamak için kullandığı kelimelerin aynısı.

Aman Tanrım. Bunun hakkında konuşuyor olduğumu bile bilmiyordum. Juggaloların ne olduğunu bildiğime inanamıyorum, ama biliyorum. Tam olarak öyle değiliz diyemem. Bunun hakkında konuşmak istemiyorum.

Evanescence hayranları Hot Topic’ten alışveriş ediyor gibi görünüyor.

Kesinlikle! Ben de.

Bence bir çok Juggalo’da oradan alışveriş yapıyor.

Biliyorum .Bu konu hakkında haklısın, belki Korn hayranları da. Evet, yorum yok.

Hayranlarınız belki Hot Topic’e dayanıyordur, ama sen bu sene 30 oluyorsun. Bu kilometre taşı bazı şeyleri mi değiştiriyor yoksa kariyerini gözden geçirmeni mi sağlıyor?

Bu garip. Bilirsin, çocukken ve bir şeyler yaptığında kaç yaşında olacağını hayal edersin. Benimki oldukça yanlıştı: 20li yaşların yetişkinlikle (geçmesi gerekirdi) ve evlendin ve çocukların oldu sonrasında mutlu mesut yaşadın.Ve oraya gittiğinde “Daha yetişkin değilim” der gibisin. Eğer bunun gibi tek bir şey yapmazsam bir daha, neler olduğundan kesinlikle gurur duyacağım. Kalan benim için. Sadece eski videolarımızı izlemek, bu değişik. “My Immortal”ı izlediğimde tamamen “Gerçekten bir başkasının olduğu bir hayal değil” gibiydi. Tamamen bunlardan oluşan anlarım var. Bu cool.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir