Biyografi

evanescence (ev’e-nes’ens ): a dissipation or disappearance like vapor

Evanescence “duman gibi yok olmak” anlamına geliyor. Vokalde ve piyanoda Amy Lee, elektro gitarlarda Troy McLawhorn, Jen Majura, bass gitarda Tim Mccord ve bateride Will Hunt’dan oluşmaktadır ve 4 Mart 2003 yılında Dünya çapında 15 milyon’dan fazla satan ve ülkemizde 500 bin’den fazla satan ilk albümü “Fallen”‘ı yayınlayarak büyük yankı uyandırmıştır.

Grup 1995 yılında Amy Lee ve eski gitarist Ben Moody ile birlikte Little Rock, Arkansas’ta kurulmuştur. İkisi çocukken yaz kampında tanışmışlar. Amy Lee piyanoda Meat Loaf’ın 1993 hiti “I’d Do Anything For Love ” şarkısını çalarak oyalanırken, Meat Loaf hayranı olan Ben Moody ise gidip hemen Amy Lee ile tanışmış ve grubu kurmaya karar vermişler. Daha önce “Childish Intentions” ve “Stricken” gibi isimlerler denendikten sonra grup en son “yok olmak”, “buhar olup uçmak” anlamına gelen Evanescence adına karar vermişler. Amy Lee “gizemli, karanlık ve dinleyicinin aklında kalıcı” olduğundan bu adı sevdiğini söylemiştir.

Amy Lee tarafından yazılan “Solitude” ve “Give Unto Me” ile Ben Moody tarafından yazılan “Understanding” ve “My Immortal” ikili tarafından aranje edildi. Lee ve Moody’nin şarkılarından ikisinin yerel radyolarda çalınması, grubun ülkede tanınmasını ve konser isteklerinin artmasını sağladı. Nitekim grup canlı bir gösteri sergiledi ve böylece yerel çevrenin en popüler gruplarından biri haline geldi.

Kendi çabalarıyla CD yazıcı ile çoğaltıp yayınladıkları ilk EP’leri ile yerel olarak tanınmışlar. Her ne kadar ilk albüm “Fallen” olarak bilinse de amatör zamanlarında çıkardıkları “Evanescence EP” ve “Whisper EP / Sound Asleep EP” adında iki adet EP albüm mevcut. Ancak onlar eski albümleri şuan komik olarak nitelendiriyorlar. Ayrıca 2000 yılında Bigwig Enterprises plak firmasından çıkarttıkları “Origin” adlı demo albümleri bulunuyor. Ancak grup özel bir neden yüzünden bu albümü hiç yayınlanmamış saymak istiyorlar. Bu sebeple bazı sitelerde ve resmi sitelerinde “Falen” ilk albüm gibi görünmektedir

2003’ün başlarında grubun kadrosu, Amy Lee ve Ben Moody’nin arkadaşları olan John LeCompt, Rocky Gray ve Will Boyd’un katılmasıyla tamamlandı ve grup Evanescence’ın ilk şarkılarını tekrar kaydetti. Bu sırada Wind-up Records firması ile anlaşma imzalandı ve sıradaki albüm olan “Fallen” üzerine çalışılmaya başlandı. Beşli, “Fallen” albümünü düzenlemek için uğraşırken video oyun şirketi Nintendo ile “Nintendo Fusion Tour”da çalmak için anlaşma imzaladı.

Grup “Fallen” albümüyle büyük bir kitleye ulaştı. Grubun albümü 600.000 satıp Billboard ilk 10′a girmiştir. Christian Rock kitlesi tarafından çok sevilip başarı grafiği hızla yükselişe geçince bu kitleye hitap eden müzik marketlerinden toplatılmış. Amerika’da Hristiyan Rock şeklinde bir olgu bulunuyor. Dini temalar işleyen gruplar büyük ilgi topluyor. Sadece bu türe endekslenmiş plak dükkanları, radyolar ve festivaller bile var. Fakat grup üyeleri kendilerini gothic tarzını kabul etmedikleri gibi yalnız bu kitleye hitap ediyor durumuna gelmek istemedikleri için bu tür dükkanlardan albümlerini toplatma kararı almışlardır. Fallen albümünden önce grubun 3. üyesi klavyeci David Hodges solo olarak Hristiyan müziği üzerine çalışmaya karar verip gruptan ayrılmıştır. Şarkılar çoğunlukla aşk ve çaresizlikle birlikte karanlık temaları dikkati çekiyor.

Fallen albümü “Billboard İlk 10” listesinde 43 hafta geçirerek, ABD’de 6 platin plak kazandı. 6,6 milyonu ABD’de olmak üzer, tüm Dünya’da 15 milyondan fazla kopyası satıldı. Albüm, 104 hafta boyunca “Billboard İlk 200” listesinde kalarak tarihte “Billboard İlk 50” listesinde en az bir yıl geçiren sekiz albümden biri haline geldi.

Evanescence’ın ilk teklisi olan, Paul McCoy‘un (12 Stones) konuk vokal olarak yer aldığı “Bring Me To Life”; “Billboard Hot 100” listesinde 5. sıraya, İngiltere listelerinde de 1. sıraya ulaştı ve bir ay (Haziran-Temmuz 2003) boyunca yerini korudu. WWE No Way Out 2003 için de resmi müzik olarak kullanıldı. “My Immortal” teklisi, ABD ve İngiltere listelerinde 7. sıraya ulaştı. Her iki şarkı da “Daredevil” filminin müziği olarak kullanıldı. “Bring Me to Life” sayesinde dört dalda aday gösterildikleri 2004 Grammy Ödülleri’nde Evanescence “En İyi Yeni Sanatçı” ve “En İyi Hard Rock Performansı” dallarında ödülü evine götüren grup oldu. Albümden çıkan diğer tekliler olan “Going Under” (5. ABD Modern Rock Parçaları, 8. İngiltere Listeleri) ve “Everybody’s Fool” (36. ABD Modern Rock Parçaları, 23. İngiltere Listeleri) için de klipler çekildi.

Amy Lee’nin inanılmaz güzel sesi ile grubu diğer nu-metal ve gothic metal gruplarından ayrı tutuyor. Amy Lee’ye göre grubun sırrı müziklerinin epik, dramatik ve karanlık olmasıdır. Belki de Amy Lee’nin ta kendisidir. Grup: ”Öfke dolu gençlerin hazırladıkları, önceden paketlenerek satışa sunulmuş gibi duran çok albüm var piyasada biz böyle değiliz. Bir görüntü satmaya çalışmıyoruz, sadece kalbimizdekileri yazıyoruz.” diye açıklıyorlar.

“Fallen” turnesindeyken Ben Moody grubu terketmiştir. Bu bazıları için hayal kırıklığı yaratırken, bazıları için de sevinç yaratmıştır! Ben Moody Avril Lavigne’ın bir ara gitaristliğini yaparken, grup devam etme kararı alarak turneye kaldığı yerden devam etmiştir ve Ben Moody’nin yerine Cold grubunun gitaristi Terry Balsamo geçmiştir. 23 Kasım 2004 tarihinde unutulmaz Paris konseri görüntüleriyle oluşan “Anywhere But Home” adında bir konser CD’si/DVD’si çıkarmışlardır.

DVD; 25 Mayıs 2004 tarihinde Paris’te verilen konser, sahne arkası görüntüler ve imzalama aşamasında çekilen fotoğraflardan oluşuyordu. CD’de ise konserde çalınan şarkıların yanı sıra tekli olarak yayınlanan “Missing” (1. İspanya) parçası ve CD’de “Breathe No More” (“Elektra” filminin müziği), “Farther Away” ve Korn cover’ı “Thoughtless” parçaları yer aldı. Albüm 1 milyon satış rakamına ulaşmıştır.

Grup “Anywhere But Home” ve konser turnesinden sonra yeni stüdyo albümü çalışmalarına turne bitince Ben Moody’siz başlamıştır. Amy Lee yeni gitarist Terry Balsamo ile şarkılar bestelemeye başlamıştır. Fakat şansızlıklar grubun peşini bırakmamıştır.Grubun yeni gitaristi Terry Balsamo beyin felci geçirmiş ve Amy menajerleriyle mahkemelik olmuştur. Albüm ertelendikçe ertelenmiştir. Sonunda Terry Balsamo iyileşmiş ve albüm kayıtlarına hızla devam etmişlerdir. Ağustos 2006′da artık Evanescence’ın yeni klibi “Call Me When You’re Sober” TV’lerde dönemeye başlamıştı. Ama bir ayrılık daha gerçekleşmiştir. Albümün çıkmasına haftalar kala grubun bass gitaristi, şüprhesiz en sevilen ve grubun en sempatik elemanı Will Boyd, gruptan ailesiyle vakit geçirmek için ayrılmıştı. Bu haber grubu ve fanları epeyce üzmüştü. Will artık “Two Spines” adlı grupla çalışıyordu. Gruba “Revolution Smile” grubunun eski bass gitaristi Tim McCord katıldı. Her ne kadar Lee Evboard adlı internet hayran forumunda yeni Evanescence albümünün Mart 2006’da tamamlanacağını belirtmiş olsa da Evanescence ikinci stüdyo albümü aksaklıklar yüzünden 2. stüdyo albümü “The Open Door” 3 Ekim 2006’da satışa sunuldu.

ABD’de ilk haftasında 447,000 kopyası satılan albüm ABD’de Billboard 200 albüm listesinde 1 numaraya kadar tırmandı. Albümden 5 tekli yayınlandı ve dünya çapında düzenlenen iki turne ile desteklendi. Yayınlanmasından bir ay kadar sonra Amerika’da platin plak aldı ve dünya çapında 5 milyondan fazla kopya sattı. “The Open Door” turne kapsamında Evanescence ilk kez 24 Temmuz 2006 tarihinde Kuruçeşme Arena’da ilk kez İstanbul’a gelip unutulmaz bir konser verdi.

4 Mayıs 2007 gitarist John LeCompt, Evanescence’tan atıldığını ve davulcu Rocky Gray’in de ayrılmaya karar verdiğini açıkladı. John LeCompt MySpace sayfasında; Amy Lee’nin hiçbir uyarı veya görüşme yapmaksızın cep telefonunu arayarak kendisini gruptan kovduğunu iddia eden bir yazı yayımladı. Daha sonra MySpace’inde bir açıklama yayımlayan Rocky Gray, Wind-up Records’un kendisine basına bu olay hakkında konuşmasını yasakladığını bildirdi. Amy Lee grubun resmi sitesinde, kadrodaki bu değişikliklere rağmen hiçbir konser ya da turnenin iptal edilmeyeceğini açıkladı 17 Mayıs 2007 tarihinde Dark New Day grubunun elemanları olan davulcu Will Hunt ile gitarist Troy McLawhorn gruba katıldı.

Haziran 2009’da Amy Lee 2010 yılında yeni albüm çıkarmayı planladıklarını duyurdu. Amy Lee ayrıca yeni albümdeki müziğin önceki çalışmaların gelişmişi ve “daha iyi, daha güçlü ve daha ilginç” olacağını da sözlerine ekledi.

Birçok duyarlı sanatçı gibi Evanescence da Haiti’de yaşananlara göz yummadı ve Together Again şarkısını internette satışa çıkararak gelirini Haiti’ye bağışladı. Şarkının indirilmesi 22 Şubat’tan itibaren serbest hale geldi. Haiti’ye yardım etmek isteyenler en az 5 dolara grubun şarkısını indirebildi, böylece oradaki insanlara yardım elini uzattı.

Grup yazma sürecine Haziran 2009’da başladı. Albümün yayınlanma tarihi birkaç kez değiştirildi. En başta grup 22 Şubat 2010’da prodüktör Steve Lillywhite ile stüdyoya girdi ama sonra onunla kayıt yapmayı bıraktılar; çünkü “meydana çıkan şey hoş değildi”. O zamanlar albümün yayınlanma tarihi 2010’un Ağustos veya Eylül ayı olarak düşünülüyordu, ama ardından Amy Lee Evanescence’in stüdyoyu bıraktığını açıkladı. 11 Nisan 2011’de grup yeni prodüktör Nick Raskulinecz ile tekrar stüdyoya döndü ve kayıtlar 8 Temmuz 2011’de tamamlandı. Albümden ilk tekli olan “What You Want” 9 Ağustos 2011 tarihinde yayınlandı. En sonunda albüm 11 Ekim 2011 tarihinde “Evanescence” adıyla piyasaya çıktı. Amy Lee, albümün adının Evanescence olmasının nedenini şöyle açıklıyor: “Albümün adının Evanescence olmasını istedik çünkü grup gerçekten bir değişim geçirdi. Artık gerçek Evanescence oldu.“

Amy Lee’ye göre, grup bu albümde Björk, Depeche Mode, Massive Attack, MGMT ve Portishead den esinlendi. Evanescence albümündeki şarkılar gothic rock, nu-metal ve hard rock olduğu kadar elektro unsurları içermektedir. Yayınlanmasının üzerine, albüm şarkıların sound’undaki yeni müzikal unsurlar ve Lee’nin vokallerini genel olarak öven müzik eleştirmenlerinden karmadan olumluya göre çeşitli eleştiriler almıştır. Her nasılsa, bazı eleştirmenler albümü grubun eski çalışmalarına benzemesi nedeniyle eleştirmişlerdir.

Albüm Billboard 200 listesinde 127,000 kopya satarak 1 numaradan çıkış yaptı. Albüm ayrıca çıkışında dört farklı Billboard listesi olan Rock Albümleri, Dijital Albumler, Alternatif Albumler, ve Hard Rock Albumleri listelerinde de 1 numaraya yerleşti.Albümün ikinci single’ı olan “My Heart is Broken”, 11 Kasım 2011’de yayınlandı. “Lost in Paradise” 25 Mayıs 2012’de uluslar arası olarak piyasaya sürüldü. “The Other Side” ise resmi olarak 11 Haziran 2012’de ABD Alternatif ve Modern rock radyosunda çalınmaya başlamıştır.

“Evanescence” turnesindeyken grup Tuborg Goldfest kapsamında 4 Temmuz 2012 tarihinde ikinci kez İstanbul’a gelerek konser verdi. 5 Ocak 2006’da başlayıp 9 Aralık 2007’de sona eren turnenin ardından grup müziğe ara vermeye karar verdi.

Amy Lee bir yandan bebeği ile ilgilenirken müzikle ilgilenmeye devam etti. Soundtrack çalışmaları ve cover çalışmalarıyla ilgilendi. Ozzfest Japonya’da yer alacaklarını ve daha öncesinde 3 konserlik bir Amerika turnesine çıkacaklarını duyurdular.

Amy Lee 7 Ağustos 2015 tarihinde elektro gitarist Terry Balsamo’nun gruptan ayrıldığını ve yerine Equilibrium grubunun gitaristi Jen Majura’nın yerine geçtiğini açıkladı.

Grubun Yaptığı Coverlar
-Korn-Thoughtless
-A Perfect Circle-Orestes
-Smashing Pumpkins-Zero
-Metallica-Enter Sadman
-Live-Dolphins Cry
-Sound Garden-4th of July
-Offspring-Self Esteem
-Metallica-One
-Nirvana-Heart Shaped Box

Bu yazı Emrah Soner tarafından yazılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir