Röportajlar

Loudwire Röportajı

Amy Lee: Toplum, Aramızdaki Farklılıkların İyi Bir Şey Olduğunu Anlamalı

Bu yıl çoğu insanı sınırlarının ötesine itti. Görüşlerini bu noktaya kadar kendine saklamış Evanescence şarkıcısı Amy Lee de bu insanların arasında. Ancak kendi bakış açısı konusunda sözünü sakınmamaya karar vermiş olsa da her zaman başkalarının onunla aynı fikirde olmayacağını anlayan şarkıcı, toplumun geri kalanının da bunu anlayıp kabul etmesi gerektiğini düşünüyor.

“Ülkemiz kendi kendisiyle bir savaş halinde ve bu durumdan nefret ediyorum,” diye anlattı bize yeni bir röportajda. “Bu deliliğe yeni şeyler eklemek istemiyorum, avazım çıktığı kadar bağırmak istemiyorum. İnsanın kendi görüşlerini başkalarına bağıra bağıra anlatmanın kimsenin fikrini değiştireceğini düşünmüyorum.”

“Benim için artık doğru ve yanlış arasında seçim yapılması gereken bir noktaya gelindi, kaybedilecek çok şey var – inanılmaz çok şey var, ölüm kalım meselesi artık. İnsanlar ölüyor.”

Lee “Use My Voice” üzerinde çalışmaya birkaç yıl önce başlamıştı ama şarkıyı çıkarmak için şu andan daha iyi bir zaman olamazdı. Evanescence, politik açıdan tarafsız olan HeadCount organizasyonuyla ortaklaşıp insanları oy vermeye teşvik etmek için tanıtım amaçlı bir video çıkardı ve UseMyVoice.org sitesi aracılığıyla oy vermeye kaydolmaları için hayranlarına Ekim ayında İnternet üzerinden özel bir canlı konser yayınına katılma hakkı teklif etti.

Lee kendi görüşlerini açık açık paylaşmaya karar vermiş olsa da her hayranının onunla aynı fikirde olmamasının onu rahatsız etmediğini söyledi.

“Hayatımda farklı görüşleri, geçmişleri ve inançları olan bir sürü insan var. Bence bu birbirimizle arkadaş ya da aile olmamızı engellememeli,” dedi. “Farklılıklarımızın kabul edildiği bir toplumda yaşıyor olmalıyız. Gerçekten öyle bir toplumda yaşamalıyız, çünkü hepimiz birbirimizden farklıyız.”

“Önemli olan o farklılıklarımızla bir arada çalışabiliyor olmamız.”

Bu kadar kutuplaştıran bir seçim döneminde, bir sürü insan oy vermeye karar vermişe benziyor. Ama koronavirüs salgını hâlâ devam ederken, oy vermek için sandıklara gitmek eskisi gibi değil. Grubunun yüzü olan Lee, erken oy vermenin, bekleyiş süreci uzun bile olsa değeceğini ve Seçim Günü olan kalabalığı azaltacağını düşünüyor.

Bu dönem bir sürü insan ilk kez oy vermeye karar vermiş olabilir – belki yaşları gereği, belki de eskiden başka bir nedenden dolayı oy vermeyi reddetmiş olmalarından. Lee eskiden “politik açıdan güçlü bir ses” olmadığını kabul ediyor ama yine de insanlara bir tavsiyesi var: Yerel seçimlere ve politikacılara dikkat etmeye başlamak, siyasi açıdan daha aktif olmak isteyenler için iyi bir başlangıç teşkil edebilir.

Müziğe dönersek, Evanescence’in yeni albümü The Bitter Truth için hâlâ belli bir tarih yok ama Lee 2021’in başlarında olabileceğini söyledi. Bunun üstüne, birkaç haftaya kadar yeni bir şarkının da çıkarılacağını söyledi, o yüzden takibi bırakmayın.


Çeviri için Zeynep Sıray ve Öykü Yıldızhan’a teşekkürler.

Kaynak: Loudwire.com

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir