Röportajlar

Seminole Hard Rock Hollywood Röportajı

Evanescence’dan Amy Lee ile Röportaj

İki Grammy ödüllü rock grubu Evanescence, 5 Mayıs Pazar günü Hard Rock Etkinlik Merkezi’ndeki bahar başlık turuna başladı. Evanescence’in bahar turnesi, “Bring Me To Life” ı, canlı olarak çalmaktan en çok hoşlandıkları şarkıyı ve daha fazlasını tartışmak için Evanescence’ın baş vokalisti Amy Lee ile buluştuk.

“Evanescence” ismi ortadan kaybolma anlamına geliyor. Grubun adı olarak bu kelimeyi kullanmanın düşünce süreci veya önemi neydi?

Daha spesifik olarak, “buhar gibi dağılmak” anlamına gelir. Ama dürüst olmak gerekirse, adı seçmemizin derinden anlamlı bir nedeni yok. Eşsiz, gizemli bir şey istediğimizi biliyorduk. O zaman 14 ya da 15 yaşındaydım ve bir sözlüğü çevirip doğru hissetiren tek bir kelime aradığımı hatırlıyorum.

“Bring Me To Life” ilk albümünüzden ve grubun en büyük hitlerinden biriydi. Fanlarınızı tüm dünyadaki nostaljinin etrafına getiren klasik bir şarkı haline geldi. Grubun bakış açısından, performanslarınızda şarkıyı tekrar ziyaret ettiğinizde nostaljik bir durum oluyor mu?

Kesinlikle. Fallen’ın şarkılarını çalarken geçmiş ve şimdiki zaman aynı anda yaşanıyormuş hissi veriyor. İnsanların sizinle birlikte şarkı söylemesinden ve bunun onlar için bir anlam ifade ettiğini hissetmekten daha tatmin edici bir şey yoktur. Lisede aşık olduğum şarkılar hakkında ne kadar tutkulu olduğumu biliyorum – radyoda Portishead veya Bjork veya Tool’u duyduğumda hatıralar geri geliyor ve bu beni çok iyi hissettiriyor. Başka biri için bunun bir parçası olabileceğimi bilmek inanılmaz bir şey. “Bring Me To Life” sadece beni şarkıyı söylerken ve sahneye çıktığım tüm o çılgın anlara geri götürmüyor, aynı zamanda yıllar boyunca yaptığımız binlerce hatırayı da geri getiriyor.

Grammy ödüllü ilk albümünüzden beri sizi takip eden sadık bir hayran kitlesine sahipsiniz. Çalışmalarında hayranların bekleyebileceği bir Evanescence projesi var mı?

Sonraki albüme hazırlanıyoruz!

İlkbahar turu turunuzu Hard Rock Etkinlik Merkezi’nde başlatıyorsunuz. İlk gösteriye, diğerlerinden farklı olan belli bir his var mı?

Her zaman. Çalarken genellikle endişelenmiyorum, ama ilk gösteri, özellikle de her şey farklı olduğunda, beni biraz hiper ve endişeli yapıyor. Hepimiz kendimizi çok iyi biliyoruz ve beynimde ilk gece olandan çok daha fazla şey oluyor. “Klavyedeki yamayı değiştirmeyi unutma! İlk segmentte sertçe şarkı söyleyip sesini kısma! Sıradaki şarkı ne? Bu elbise ışıklarda içini gösteriyor mu?

Önceki turlarınızda güçlü canlı orkestralar vardı ve ülke çapında övgüler aldı. Geleneksel tarzınıza dönmeniz yumuşak bir geçiş mi gösteriyor yoksa canlı bir orkestra ile çaldıktan sonra ayarlanması gereken noktalar var mı?

Müziğimizle çok farklı bir şey yapmış olmak gerçekten canlandırıcı bir his ve orkestrayı özleyeceğim. Çok gür ve özeldi, ama gerçekten heyecanlıyım ve şimdi oraya gidip ortalığı sallamaya hazırım. Kendinizi bir şeyden mahrum bırakmak, onu geri aldığınızda onu çok daha tatlı hale getirir.

Grubun canlı olarak çalmaktan en çok hoşlandığı şarkı hangisi?

Hepimizin farklı favorileri var ama üçüncü albümü gerçekten çok seviyoruz. Tüm bu şarkıları listeye koymamak zor, çünkü canlı performans için çok uygunlar. “The Change”, “Made Of Stone”, “What You Want”ı her zaman dört gözle bekliyorum ve ayrıca “Say You Will”i çaldığımız zaman da seviyorum – zorlu, eğlenceli ve doğru vurduğumuzda kalbim çarpıyor.

Fanlar, Hard Rock Event Center’daki gösterinizden ne bekleyebilir?

Bu yılki şovların Synthesis turuyla büyük bir zıtlık olmasını istiyoruz, bu yüzden çoğunlukla ağır, yüksek enerjili şarkılar seçiyoruz. Sadece serbest bırakmak istiyoruz. Gerçekten turneyi dört gözle bekliyorum ve grubun geri kalanının da beklediğini biliyorum, bu yüzden siyah giysili, ağır şarkı sözleriyle gülen ve olduğumuzdan biraz daha gençmişiz gibi zıpladığımız mutlu anlar bekleyebilirsiniz.

25.04.2019

Çeviri için Berfin Şefika’ya teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir