İncelemeler

Together Again İncelemesi (411Mania.com)

Bu akşam Çapraz Ateşte: Evanescence gerçekten gotik mi? Nine Inch Nails tamamen endüstriyel mi? Lil Wayne’in hiç yeteneği var mı? Bu konular sonsuza kadar tartışılabilir. Hiçbir sonuç olmadan.

Şahsen, ben Evanescence’i sulandırılmış goth-metal’in daha genel dinleyiciler için yenilebilir hali olarak tarif ederim. Evanescence’in müziği hem şarkı sözleri içeriği hem melodi açısından daha karmaşık yapılı tipik goth-rock ve goth-metal müziklerinden daha kolay sindirilebilir.

Ama kabul etmeliyim –her yerde fazla dinletilmeden önce grubun 2003’te çıkmış Fallen albümünün ve o dönemde yapılmış şarkıların büyük hayranıydım. Ama devamı olan The Open Door gelene kadar grubun şarkılarından, sesinden ve en çok goth özentileri hayranlarından bıkmıştım.

Bu yüzden çok dolaştığım Pulse Music Board’da Evanescence’in yeni bir şarkı çıkardığını duyduğumda duygularım karmakarışıktı. Onlardan hâlâ sıkkın mıyım? Beni geri kazanabilirler mi? Hiç umursuyor muydum? Eh, gelin çocuklar. Zihnime giriverin. Ve kollarınızı ve bacaklarınızı gezi tamamen bitene kadar aracın içinde tutun.

“Together Again” bana Tori Amos’un “Hey Jupiter”ini hatırlatan güzel bir elektronik ritimle başlıyor. Sade, narin bir piyano, meleksi ama etkileyici bir kadın korosunun arkasında süzülüyor. Kemanlar ortaya çıkarak şarkının ürkütücü havasına katkıda bulunuyor. Bu şarkının duygusunu Bring Me to Life B-side’ı “Missing” veya yayınlanmamış “Before the Dawn”la karşılaştırabilirim.

Lee şarkıya başlıyor ve sesi 2003’te olduğunu hatırladığım gibi güçlü ve etkileyici. Hâlâ aşırı bir şekilde ağlayıp inlemeden hüzün ve umutsuzluk havasını vermeyi iyi beceriyor.

Never thought that I’d be leaving you today,   [Seni bugün terk edeceğimi hiç düşünmemiştim,]

So alone and wondering why I feel this way, [Çok yalnızım ve neden böyle hissettiğimi merak ediyorum,]

So wide the world, [Dünya çok geniş,]

Can love remember how to get me home to you someday? [Aşk bir gün nasıl eve sana geri döneceğimi hatırlayabilir mi?]

We’ll be together again, [Tekrar beraber olacağız,]

All just a dream in the end. [Hepsi sonunda aslında bir rüya.]

Aslında 2005 filmi Narnia Günlükleri: Aslan, Cadı ve Dolap’tan esinlenilmiş ve onun için yazılmış şarkı sözleri için Lee evanescencewebsite.com’a “döndüğünde orada olup olmayacağını bilemeden evden ayrılmak ve çok uzaklardaki korkutucu ve inanılmaz bir yere çekilmek hakkında” dedi.

Şarkı, filmin yönetmeni tarafından “daha umut verici bir şey” istediği nedeniyle geri çevrilmişti. Bu yüzden Lee, şarkıyı “yağmurlu bir gün” için saklamayı uygun gördü.

O gün 12 Ocak’ta büyük binalar Haiti’li insanların başları üstüne yağmaya başladığında geldi. Lee şarkıyı Birleşmiş Milletler’in yardım çabası için para toplama amacıyla yayınlamaya karar verdi.

“Haiti’deki trajik kayıp ve tahribat yüzünden çok duygulandım,” dedi Lee. “BM’nin acil yardım hareketleri için BM’yle müziğimizle grup olarak yardım çalışmalarına olumlu bir katılım yapmayı umuyoruz.”

Bu şarkıdan keyif aldım. Aynı zamanda eskimiş Fallen’ımı bulup dinlemek istememi de sağladı. Ve şimdi, grubun yeni albümü konusundaki merakım ateşlendi.

Bu şarkıyı dinlemeye devam etmeyi planlıyorum ve umarım siz de şarkıyı indirip aynı şeyi yapmaya karar verirsiniz. Umarım birleşmiş çabalarımız Haiti’deki ailelerin “tekrar bir arada” olmasını sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir