Röportajlar

Pollstar Röportajı

Evanescence Şarkıcısı Amy Lee İnsanları Oy Vermeye Teşvik Etmek İçin Sesini Yükseltmek Hakkında Konuştu

Siyasi olarak tarafsız olan ve oy kullanmayı teşvik etmek için çalışan HeadCount organizasyonu 2004’te kurulduğundan beri toplam bir milyondan fazla vatandaşı oy kullanmak için kaydettirmeyi başararak önemli bir işin altına imza attı. Normalde konser ve festivaller sırasında oy verebilecek insanlarla konuşup, onları oy vermek için kaydettiren organizasyon, COVID-19 salgını devam ederken işlerine devam etmek için çoğunlukla dijital bir yola sapmayı seçtiler ve 2020 Amerikan seçimleri için 425.000’den fazla, yani neredeyse toplamlarının yarısı kadar insanı kaydettirmeyi başardılar. Bu sonbahar, organizasyonun müzik sözcüsü olarak insanları oy vermeye teşvik eden sanatçılardan biri de Evanescence’in yüzü olan Amy Lee.

Use My Voice” isimli, ilham verici marş, Evanescence’in gelecek albümü “The Bitter Truth”un yeni teklisi ve HeadCount’un seçim farkındalığı kampanyasının baş şarkısı. Bu kampanya için aynı zamanda Evanescence ile UseMyVoice.org sitesini kurdular. Bu site üzerinden insanlar kolayca oy kaydı yaptırabilir, kayıtlarını kontrol edebilir ve adaylar hakkında bilgi alabilirler. Bu site üzerinden kaydını yaptıran hayranlar, Evanescence’in İnternet üzerinden vereceği konsere bilet kazanmış da olacaklar. Pollstar daha fazla bilgi almak için Lee ile iletişime geçti.

Pollstar: “Use My Voice”, Evanescence’in ilk sosyal mesaj içerikli şarkısı. Böyle bir şarkı çıkarmak için neden bu zamanı seçtiniz?

Amy Lee: Bir sürü nedeni var. Bu şarkının uzun zamandır geleceği var ama her ne kadar şu an olanlara dikkat etmemiz gerekse de aslında birkaç yıl önce yazmaya başlamıştım. İlk yazmaya başlamamın nedeni, Chanel Miller’ın bir dava sonunda verdiği inanılmaz beyannameydi. Miller cinsel tacize uğramış biri. Sesini kullanmasını duymak çok güçlü bir andı. Onu yerden yere vuran, ona hakaretlerle dolu, uzun bir davanın sonunda mahkemede kalkıp kalbinden geçen gerçekleri anlattı. Numarasız, hilesiz, yasal kaçamaklar olmadan – sadece gerçekleri anlattı. Ona saldıran kişinin yüzüne söylediklerini okurken gözyaşlarına boğulmuştum. Bunları okuduğum gün oturup bu şarkının başını yazdım. Miller’ın başına gelen bu olay ve hissettikleri bana kendi yaşadıklarımı hatırlatarak dokundu.

Ama aynı zamanda dünyada, ülkemde, devletimde olan bitenleri seyrederken hepimizin sesimizi beraber kullanmasının ne kadar büyük bir güç olacağını hissediyorum, bu benim için çok önemli bir mesele. Bence hepimiz için çok önemli, sadece Amerika’da değil, tüm dünyada. Her ne kadar bas bas bağırmak istesem de öyle hiçbir şeyi çözemeyeceğimin farkındayım. Bu sorunu çözmemizin yolu oy kullanmamız, tek yolu bu. Ülkemizin güzel tarafı hepimizin farklı olması. Hepimizin sesinin duyulması lâzım, sadece benim değil, sadece benim fikrimin değil, sadece benim deneyimimin değil, hepimizin, hep beraber. Farklılıklarımızla hâlâ birbirimizle konuşabilip, birlik olabilip, beraber çalışabilmemiz lâzım.

Şarkıda bir de Halestorm’dan Lzzy Hale veya kemancı Lindsey Stirling gibi harika kadın sanatçıların olması, şarkıya güç katıyor. Kariyerinizin başında plâk şirketiniz ilk tekliniz sözde radyolarda daha fazla çalınsın diye size zorla erkek konuk şarkıcı çağırtmıştı. Sence müzik endüstri o zamandan beri iyileşti mi? Yoksa kadın sanatçılara olan davranışların hâlâ gelişmesi mi lâzım?

Amy Lee: Bence her zaman geliştirilebilecek bir şeyler vardır. Yani, müzik listelerine bir bakın – çok büyük bir fark var arada. Kesinlikle azınlıktayız. Büyürken farklı olmayı bir güç olarak görürdüm. Tuhaf ya da farklı olmaya çalıştığım için değil. Popüler olan şeyler genelde favorim olan şeyler olmuyor. Kendine has olanları severim. Grubumuz ilk çıktığında beğendiğim sanatçılar ve kendimizde beğendiğim unsurlar hep başkalarına benzemeyen unsurlardı.

Son zamanlarda çıkmış olan en sevdiğim sanatçılardan biri Billie Eilish. Bu kadar farklı bir şey yaparken ana akımı kırıp geçmiş birini görmek beni çok mutlu etti, bana çok umut verdi. Bence toplum olarak genelde çeşitlilik göstermeye önem vermeliyiz – yaptığınız müziğin tarzı olsun, cinsiyetiniz olsun, teninizin rengi olsun, her ne olursa olsun. Açık fikirli olmanın daha iyi olduğunu göstermek lâzım. Her şeyin tıpkısının aynısını istemiyoruz.

Alternatif sahnenin yaygın olduğu bir dönemde büyüdüm; grunge’ın, Björk’ün, garipliğin popüler olduğu dönemde. Eğer biri diğer her şeyden farklı olan müzikleri oynatmak istemeseydi, Nirvana asla geldiği yere gelemezdi. Bu yüzden olağandışı olmaktan, rock dünyasında bir kadın olmaktan gurur duruyorum. Bence bu havalı bir şey.

İlk soruna cevap vermek gerekirse, bence o zamandan beri iyileşti. İlk başladığımızda, turda, festivallerde günlerce tek bir kadın görmediğim oluyordu. Ben tek kadın oluyordum. Artık öyle değil. Sahne önünde, sahne arkasında, her yerde – tur menajerlerinden tut grup üyelerine veya ses teknisyenlerine kadar. Büyük ihtimalle kadınlar için arka sahne görevlerinde parlayabilmek daha zor sahne önüne kıyasla – çok yetenekli bir mikser olduğunu göstermek mesela, ya da aklı işe çok yatkın olan bir tur yöneticisi olmak falan. Bizden önce bu işlerde hep erkeklerin çalışmış olması dışında bir nedeni var mı ben de bilemiyorum. Bu rollerde hep en iyi olan kişinin bir erkek olacağını farz ediyor çoğu insan. Bunun değişimine tanık olmak güzel bir şey.

Bana gelirsek, etrafımı güçlü, harika ve yetenekli kadınlarla doldurmaya çalışıyorum. Halestorm ve The Pretty Reckless gibi gruplarla tura çıkmayı seçmemizde benim bir payım var. Öne çıkmış bir sürü sosyal mesele var. Bence bu iyi bir şey. Her şey sadece tek bir mesele de değil. Hepsi önemli. Daha önce de dediğim gibi, herkesin sesinin ve fikrinin duyulması çok önemli bir şey bence. Hepimiz düşündüklerimizi paylaşabilmeliyiz. Ve bu herkesin benimle aynı fikirde olmasını istediğim anlamına da gelmiyor.

HeadCount’ın herhangi bir siyasi partiyle taraf olmaması, senin onların müzik sözcüsü olman için uygun olmuş. Neden bu organizasyonla çalışmaya karar verdin?

Amy Lee: HeadCount hep müzik endüstrisinde çalışıyordu. Büyük ihtimalle konserlerde insanları oy kullanmaya kaydettirmek için çalışmalarına tanık olmuşsunuzdur. Oy teşviki için kurulmuş harika organizasyonlardan biriler. “Use My Voice”u bitirmek için stüdyodayken, şarkıyı tekrar tekrar dinleyip son dokunuşları yapıyorduk. Arka odada otururken üzerime bir ağırlık çökmüştü ve bir şeyden çok emindim: Şarkıda söylediklerimi, kendi hayatımda yapmıyordum. Platformumu ve sesimi gerçekten iyilik için kullanmalıydım. İnsanları teşvik etmek ve güçlü hissettirmek için, onlara ilham vermek için, gerçekleri aydınlığa çıkarmak için elimizden geleni yapmalıydık. Bence bunun en iyi yolu, insanları oy kullanmaya teşvik etmekti.

Kendi hayatında politik açıdan aktif misindir?

Amy Lee: Yok, yok. [Burada güldü.] 2020 canımı çıkardı sadece. Yok, öyle demiyim. Hayatımda önemli bir dönüm noktasından geçiyorum. Bir sürü insan bir sürü konuda daha bilinçli olmaya başlıyor ve bence bu iyi bir şey.

Kendim hakkında şunu sorunsuz kabul ediyorum: Hayır, daha önce hiç bu kadar güçlü siyasi fikirleri olan bir oy eylemcisi falan olmadım. Her zaman oy kullanmadım. Genellikle siyasetçilerden de nefret ederim. Bence dünyada kimse mükemmel değil. Yani, hepsi bir noktada partileri için falan tavizde bulunmak zorunda kalıyorlar, nasıl hepimizi eninde sonunda hayal kırıklığına uğratmayacaklar ki?

Bazı insanlar bir seçimde oy vermeyi kaçırdıkları için utanabilirler. Bence kendi deneyimini böyle paylaşıyor olman onlara iyi gelebilir.

Amy Lee: Bu aralar seçimleri düşünmemek için kendini her şeye kapamak istemeyi anlayışla karşılıyorum. Herkes için konuşamam ama bence çoğumuz, ben de dahil, tanrım, bazen her şeyden kaçmak istiyoruz. Ama kulaklarımı tıkayıp hiçbir şey olmuyormuş gibi davranmam hiçbir şeyi değiştirmez.

İşlerin iyiye gitmesini istiyorsak, bunun için hepimizin çalışmaya başlaması lâzım. O yüzden insanları ne kadar oy vermeye teşvik edebilirsem, iyidir. Bunu yaparım, bayrağı taşırım.

Evanescence Ekim ayında İnternet üzerinden bir konser düzenliyor. Detaylar açıklandı mı?

Amy Lee: Yok, daha değil. Plânlaması zor bir etkinlik. Tüm grup üyelerimiz aynı ülkede bile değil, hepimiz bir araya gelemiyoruz. Önceden canlı kaydedilecek. Görüntüleri kes yapıştır yapmak zorunda olacağız ama canlı kaydedilmiş olacak. Bu hafta bunun üzerinde çalışıyoruz.

Bence çok havalı ve çok özel olacak. Troy’la [McLawhorn, baş gitarist] stüdyoda albüm üzerinde çalışıyor olacağız, hayranlarımıza albümü nerde kaydediyor olduğumuzu göstermek güzel olacak.

Şimdiden oyunu erkenden mi yoksa seçim günü sandığa giderek mi kullanacağına karar verdin mi?

Amy Lee: Evet. Erken oy kullanacağım. Eyaletimin [Tennessee] erken oy kullanıma yarın açılıyor, ilk işim o olacak… Oy vermek için çok sabırsızım. Deli hazırım.


Çeviri için Zeynep Sıray ve Öykü Yıldızhan’a teşekkürler.

Kaynak: pollstar.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir