Röportajlar

Evanescence’ın Amy Lee’siyle Krasimmir Moskov Ropörtajı (Z-ROCK)

KM – Merhaba, Amy, nasılsın ?
AL – Mükemmel! Sen nasılsın ?

KM – Hiç şikayetçi değilim. Bulgaristan’daki güzel fırtınanın keyfini çıkartıyorum.
AL – Sizde fırtına mı var ?

KM – Evet, dışarıda yağmur yağıyor.
AL – New York’ta hava şuan çok güzel.

KM – Evet, hadi en önemli soruyla başlayalım, yeni albümün çalışmalarını bitirdin mi ?
AL – Hemen hemen tamamını. Kayıtlar bitti. Albümü mix’ledik. Mix aşamasına bizzat katılmadım fakat mix’leyen kişiler beni her gün bilgilendirdiler.

KM – Yani büyük bekleyiş hemen hemen tamamlandı ?
AL – Aynen. Bunu hissediyorum. Evet, bana göre farklı bir bekleyiş. Her zaman albüm üzerinde çalıştım, fakat aslında bana göre tüm işlerin bitmesine yaklaşmak büyük bir rahatlama.

KM-Muhtemelen çok heyacanlısın değil mi ?
AL –  Evet çok heyacanlıyım.

KM – ” The Open Door” çıkalı 5 yıl oldu. Albümü bu kadar geciktiren şeyler bestelemelerdeki değişimler mi, kayıt şirketindeki sorunlar mı ya da prodüktörler mi ?
AL – Aslında bakarsan albüm üzerinde çalışırken bestelemeler üzerinde hiç bir değişlik olmadı. Bizim bu albüme yaklaşımımız farklıydı. Albümün gecikmesini sağlayan belirli nedenler söyleyemem. Sadece bitirmesi çok zaman aldı. Çalışma hevesimizin olmasına rağmen bazen molaya ihtiyacımız vardı, yapılması gereken başka şeylerde vardı. Kolay değil… Grup ve özellikle ben bu albümü sırf albüm olsun diye yapmak istemedim onun mükemmel olmasını istedim. Büyük birşeyler olsun istedim ve böyle şeylerde zaman alır. Hemen hemen hazırız dediğim dakikalar oldu fakat sonunda neyin gelişmesi gerektiğini idrak ettim.

”The Open Door” turu (ki 2007′nin sonlarına doğru bitti) sonrasında, evlendim ve başka şeylerlere uğraşacak zamanım yoktu. Biraz zamana ihtiyacım vardı. Evde kocamla oturup kedime ve evime bakacak bir normal yaşamım olsun istedim. Bir süre tur otobüslerinde uyumak istemedim.

Evanescence lise yıllarından başlayan ve benim tüm hayatımı tüketen birşey. 2007′nin bitimine kadar her şey bana iyi gözükmeliydi. Her şey grupla bağlantılıydı. Herşeyi tam tamına yapmalıydık. Şarkıları yazmak, tur yapmak, albümleri ve kayıtları destelemek ya da her ne olursa olsun bizim zamanımızı aldı. Bu yüzden dinlenmeye ihtiyacım olduğuna karar verdim. Ve bu tüm şeyleri tekrar yapacağımı bilmiyordum. Kendimi grup dışında keşfetmeye ihtiyacım vardı ve bana göre çok hoş oldu.

Tekrar müzik yapmaya başladığımda (belki bir yıl sonra) ne yapacağımı bilmiyordum. Evanescence şarkıları mı yada başka şarkı mı yazmalıydım bilmiyordum. 1.5 yıl sonra yavaş yavaş geri kalan grubu toplayıp tekrar birlikte yazmaya başladık. Aslında,  ilk şarkı yazdığım dönemdeki tarihte herşey çok karışıktı. Şuana kadar ki süreçte hep ben ve diğer kişi oldu. Örneğin ilk albümüm Ben Moody ve bendim ikinci albümde ben ve Terry Balsamo’ydu. İlk kez tüm üyelerle beraber şarkı yazmak gerçekten mükemmel. Yeni bir his veriyor. Şarkılar en mümkün yönde yaratıldı  baterici bateride,  gitaristler gitarda, ben piyanoda. Şarkılar canlı canlı ortaya çıktı ki bu da onlara oluk ve ruh hali veriyor.

Sana gerçekten uzun bir hikaye anlattım. Bunu sentezlemek gerekirse : Çok uzun zaman aldı çünkü farklı aşamalara gittik. Sanırım albümde hissedeceksiniz. Çok dinamik ve sizi bizle beraber bir yolculuğa çıkartıyor.

KM – Yani albüm grupca çalışıldı.
AL – Evet, kesinlikle.

KM – Albüm adının ” Evanescence” olmasının sebebi olabilir mi bu ?
AL – Evet bir nedeni bu. Diğer nedeni bir süreliğine yoktum ve sonra neden bu kadar Evanescence’ı sevdiğimi ve ona hayatımı adadığımı hatırladım. Onunla tekrar aşık olma şansına sahiptim. Albüm hakkında çok heyecanlandık. Bu albümde en tutkulu yaptığım şey Evanescence’la bağlantılı ve kendimi yeniden keşfetmekle. Bu nedenle albüm ismi Evanescence ve diğer nedenide söylemek gerekirse aslında bu ilişkiye kendimi adamak ‘ ‘Ben ve Evanescence” ilişkisi.

KM – İnternette bazı şarkıların kısa bir bölümünü duydum. Özellikle ilk single ” What You Want” ı ” Ağır ” olarak tanımlıyorum.
AL – Hızlı !

KM – Albümün son versiyonunda kaç tane şarkı var ?
AL – 12 Tane. Toplam 16 tane şarkı kaydettik. 4′ünüde single’ların yan ürünü, özel baskılar, bunun gibi.

KM- Bazılarını tanımlayabilir misin ?
AL – Tamam, Hadi bakalım… ” What You Want ” ı duydunuz… Bir düşüneyim. Önceden bu tarz soruya cevap vermemiştim dürüst olmak gerekirse. ”The Change” adında albümde sevdiğim bir şarkı var onu son 6 ay içinde yazdım. Onu bazı sebeplerden dolayı seviyorum. Birincisi grup elamanlarından bassçı Tim Mccord’un bir çalışması. Bu şarkıyı yaparken Tim gerçekten çok ciddiydi. Onunla ilk kez şarkı yapıyorduk çok aktifti ve mükemmeldi. Bunu özellikle nakaratlarda çok iyi hissedeceksiniz. Şarkının bir çok ayetleri gibi.

KM – Hadi daha da derine inelim. Albüm hakkında alacağınız eleştirileri nasıl umuyorsunuz ?
AL – Gerçekten söyleyemem çünkü eleştirilere hazır değilim. Fakat gerçekten bu albümün hayranlar için mükemmel olacağını düşünüyorum. Sanırım sevecekler. Evanescence’ı sevmenizi sağlan bir çok element var, nostaljik dakikalarda var. Gözle görülür ki hayranlarımızın bizden şuana kadar hiç duymadığı şeylerde var çok heyecan verici. Aynı zamanda bu kesinlikle sevdikleri aynı grup ve eğer beni hala seviyorlarsa albümü de sevecekler. Ben bayılıyorum! Tanımlayabileceğim en iyi şey şarkı yazmayı seviyorum ve bu albümü seviyorum bu yüzden sanırım hayranlarda onu sevecek.

KM – Hiç bunun hakkında düşündünüz mü? Bir grup nasıl olurda 2 tane başarılı albümleriyle müziksel olarak büyüyüp ve gelişip hayranlarını hayal kırıklığına uğratmadan devam eder?
AL – Sanırım herkesi memnun etmek imkansız. Ben hep bunu kabul ediyorum ki bazıları hayal kırıklığına uğrayacaklar. Çünkü… sadece çünkü !

Her ne zaman bir grubu ilk kez dinlediğinde bir özel his vardır. Bu his asla tekrar tekrarlanamaz.

Aynı zamanda her gün internette hayranlarımızla etkileşim içindeyiz. Onlar mükemmeller! Böyle hayranlarımız olduğu için çok mutluyum.

Bu kişileri hayal kırıklığına uğrattığımı hissetmiyorum. Geri dönüşümüzle mutlu olduklarını hissediyorum. Bizimle daha yakın olmak ve müziklerimizi duymak istiyorlar. Böyle hayranlarımız olduğu için şanslıyız. Böyle kolay olmayabilirde. Eğer hayranlarımız bize karşı farklı olsaydı biz onlara sahip olmayacaktık. Fakat onlar burada. Ve bu dikkat veremediğin bir şey değil. Bir hediye gibi. Tamamen süpriz olarak algılamayın, çünkü bu insanlar hep bize yakın oldular ve çok iyiler. Kişisel bir seçim gibi. Sanırım birçok hayranlarımız ölümümüze kadar hayrandır. Bu grubu gerçekten önemsiyorlar. Sadece bir şarkı için hayran değiller aynı zamanda müzikle bir bütünler. Sanırım bu mükemmel bir şey! Biz çok şanslıyız!

KM – Sana ve gruba bir besteleyici olarak ilham verenleri listeleyebilir misin? En azından yeni albüm için.
AL – Söylemesi çok zor. Her müziği dinlerim. Son bir kaç yıl içinde beni en çok etkileyen albümlerden Porthishead’in 3. albümü. Bu albüme bayılıyorum ve onu çok uzun süre dinledim. Yeni Deftones albümü ”Diamond Eyes” mükemmel. Ve bir de Alice In Chains’in yeni albümü grup için çok ilham veriyodu. Başka ne var…

M.I.A bu bana 2-3 yıldır özel çok güçlü bir yönde ilham veriyor. Farklı seviyede M.I.A’ yı seviyorum, Depeche Mode, The Orb ve daha bir çok gruplar fakat aklıma gelen insanlar bunlar.

KM – Geniş bir yelpaze.
AL – Evet, öyle

KM – Size göre Modern Rock Grubu nasıl bir müzik yapmalı?
AL – O çok göreceli. Her grup farklı. Anlatamam. Onun için bir kural olmamalı. Tüm gruplar için aynı müzik olması uygun olmazdı. Her zaman sık sık farklı şeyleri deneyen grupları ve artistleri severim. Her zaman sanatsal olarak birini görüp ve onun ruhundan bilinmeyen bir ülkeyi öğrenmek çok hoş.

Belkide her bir grup kendi yapmak istediği sesi yapmalı. Samimi olmalı. Bir şarkıyı duyduğumda bir adamın yazdığını hayal edebilirim.

KM – Bir gün solo albümü yaparsan, müziği nasıl olur ?
AL – Hiç bir fikrim yok, ha-ha-ha… hiç bir fikrim yok! Kesinlikle ilerde yapacağım bir şey, fakat şuan planlarımın arasında yok çünkü hep Evanescence albümü üzerinde çalıştım ve dikkatimi o yönde verdim son zamanlarda. Şuan kalbim ve beynim Evanescence ile meşgul

Fakat nasıl bir müzikli albüm olacağını bilmiyorum. Kesinlikle şu anki grupla yaptığımız müzikten farklı olacak. Eğer solo tarzı birşeyler yaparsam Evanescence ile hiç bişey olmayacak.

KM – Albümü destelemek amacıyla tur planların nedir? Şuan Doğu Avrupa’da bir yerde kesinleşmiş tarihler var mı?
AL – Evet, var. Şuan doğrulanmış konser listesi görmedim, fakat turlar resmi olarak Ekim’de Amerika’da başlıyor. Güney Amerika’da bir kaç festivallerimiz var Puerto Rico gibi. Ekim’in başlarında Amerika’da başlayacak ve 3 hafta sonra Avrupa’da bir yerlere gideceğiz şuan tam olarak tarihleri bilmiyorum fakat size yakın bir yerde çalacağız İngiltere ve Almanya şuan için en güveli yerlerimiz.

KM – Bulgar hayranlarına ne söylemek istersin?
AL – Umarım yakında sizin ülkenizde çalarız. Gerçekten! Hala burada olduğunuz için teşekkür ederim. Tüm Dünya’dan hayranlarımızın büyük dilekleri için çok mutluyum. Hepsi çok heyecan verici.

Sizi yakında görmek ümidiyle!

KM – Konuşmamızı bitirmeden önce bir şey daha: Diğer büyük sanatçı Amy – Amy Winehouse bir kaç gün önce bu dünyadan ayrıldı. Duyduğunda ilk hissettiğin şey neydi ?
AL – Kalbim kırıldı. Mükemmel sesinin olduğunu düşünüyorum, inanılmaz yetenek. Çok korkunç bir trajedi bu. Amy’nin gittiğinin farkına vardığımda hissettiğim kederleri anlatmak çok zor.

image

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir