Röportajlar

ABC News Radio Röportajı

Wasted On You: Evanescence Yeni Teklileriyle 90’lara Gönderme Yapıyor ve “Bilinmeyene Doğru” Gidiyor

Evanescence dokuz yıllık bir aradan sonra ilk kez tamamen yeni şarkılardan oluşan yeni albümleri The Bitter Truth’tan “Wasted On You” teklisini bu Nisan çıkardı. Müziksel olarak Radiohead’in popüler şarkısı “Creep”e benziyor ve grubun yüzü olan Amy Lee’ye göre bu albümde 90’ların alternatif müziklerine daha birçok gönderme bekleyebilirsiniz.

Lee 90’lar alternatif müziği konusunda şunları söyledi: “Gençliğimin ilham kaynakları onlar, bir grupta olmamı istememin nedenleri. Yeni albüm için kaydettiğimiz diğer şarkılarda da o dönemleri hatırlatan şeyler fark ediyorum. Bu tür şeylerin bu albümde kendilerini böyle göstermesi harika bir şey.”

“Wasted On You”, size şarkı sözleri açısından grubun 2006’da çıkardığı “Call Me When You’re Sober”ı hatırlatabilir. “Sober”daki şarkı sözleri “Wasted On You”ya kıyasla daha direkt ve daha az mecazi olabilir ama Lee iki şarkıda da aynı temanın olduğunu kabul ediyor. İkisinin de bir ayrılık şarkısı olduğunu söylüyor.

Lee’ye göre “İkisi de ‘Yeter artık, buradan çıkmam lâzım’ diyor.”

Daha genel olarak, Lee “Wasted On You”nun aslında Evanescence’in çok uzun zamandır boğuştuğu bir temayı temsil ettiğini düşünüyor: Hiçbir şeyi değiştirmemenin daha kolay olmasına rağmen kötü bir durumdan çıkabilmek için değişme ihtiyacı.

“Daha zor olan yolu seçip geleceğini değiştirmek hakkında,” diye açıklıyor Lee. “Ümit verici bir konu ama zor da; duyarsız kalmayıp, o kötü durumdan çıkıp daha kötü olup olmayacağını bilmediğin bir yöne doğru gitmek.”

The Bitter Truth 2020 yılı boyunca parça parça çıkarılacak.


Çeviri için Zeynep Sıray ve Öykü Yıldızhan’a teşekkürler

Kaynak: ABC News Radio

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir