İncelemeler

Cryptic Rock Albüm İncelemesi

Evanescence – Synthesis

Syn•the•sis (isim): Fikir, parça ya da tarzlarin birleşimi. Çok sevgili Evanescence için bu göksel teller ve yüksek vokal oyunlarıyla elektroniğin bir araya toplanması demek oluyor. Synthesis, Bu nedenle, sonunda BMG sayesinde 10 Kasım 2017’de çıkacak olan yeni albüm.

Grammy ödüllü grup Evanescence 1995 yilinda Little Rock Arkansas’da kuruldu. O günlerden beri çok şey degisti, Ve grup aradan gecen yirmi iki yılda – ki şu an tek orjinal üyesi vokalist/piyanist Amy Lee’dir- resmi olan üç albüm çıkardı. 2003 Fallen, 2006 The Open Door, 2011 Evanescence, ve bununla birlikte 2016 yan koleksiyon olan Lost Whispers. Dünyayı dolasip övgü toplayarak grup 90’lı yılların Alternatif Rock’ıyla eş anlamlı hale geldi ki bu büyük ölçüde mega hit single’lari Bring Me To Life ve My Immortal sayesinde oldu.

Grup en son yayınlayalı altı yıl olalı Evanescence- Lee, baş gitarist/arka vokal Troy McLawhorn, gitarist/ arka vokalist Jen Majura, basçı Tim McCord ve baterist Will Hunt- şimdi Synthesis ile epik bir dönüş için hazırlanıyor. Dördüncü tam uzunluktaki stüdyo albümleri, grubun en iyi eserlerinin çoğunu tekrardan canlandırıyor ve gelecek için buyuk şeyler vaad eden iki yeni şarkı barındırıyor. On altı şarkılık koleksiyon gitar ve bateri bölümlerini çıkarıp grubun katoloğunun Neo-Klasik yeniden yorumlanışıyla göz kamaştıran bir paket oluşturuyor.

Synthesis, bir dakikalık piyano ve yaylı enstrumental “Overture” ile başlıyor ve “Never Go Back”e geçerken heyecan yaratıyor. Son derece paha biçilemez piyano, Lee’nin vokalleri yükselişinde dizelere giriyor ve her zaman yarı operatik eğilimler göstermesine karşın, burada yıldızların ötesine geçerek karışımı yavaşça harmanlayan elektronik atımların yanında uçuyor; orjinal 2011 versiyonuna yeni bir ödül kazandırarak. Büyüleyici “Hi-Lo”da -Lee’nin vokalleri harika yaylı sesleriyle buluşuyor- olağanüstü kemancı Lindsey Stirling’den bir konuk görünümü de dahil olmak üzere- ve elektronikler Evanescence’ın 2017’de yeniden doğuşunun bir göstergesi olarak inanılmaz, Epik bir ses ortaya koyuyor.

İlahi bir ses, “My Heart Is Broken “arkasındaki seks ticareti konusunun hiddetli çirkin gerçekliğini gizliyor. Benzer şekilde, Amy’nin vokalleri “Lacrymosa”da Broadway’e tamamen layık bir şekilde kasvetli tellilerin sesiyle dans ediyor. Dikkat et Sarah Brightman! Yaşamın çarpıcı kucaklaşması olan “The End Of The Dream”, ilahi vokallerin elektronik atmosferik seslerin yanında oturduğunu gösteriyor. Tartışmalı bir şekilde grubun ikinci hiti “Bring Me To Life” şarkısı, koleksiyon için gerekli bir yer tutuyor, Lee’nin vokalleri orjinaline yakın kalıyor. En büyük değişiklik gitar ve baterinin telli çalgılarla yer değiştirmesi ve aynı zamanda 12 Stones’un Paul McCoy’unu kaybetmesidir.

Piano arası “Unraveling”, “Imaginary”e geçmeden önce “Bring Me To Life” kavramlarını yineleyen dizelerden oluşuyor. Burada fısıltılı elektronik, orkestrasyonla ve bazen Lee’nin vokallerinin tırmanışıyla, arka koltukta kalıyor. Küçük kağıt menekşeler de yok! Göz kamaştırıcı, sonik bir masal anlatmak için Synthesis’in en iyi bestelerinin harmanlandığı güzel ve hafif şarkı “Secret Door”da bir orman dolusu perinin serüvene çağıran doğa üstü arp çalışına geçiyor.

“Lithium”, eski bir ilişkiyi anlatan kızaran bir samimiyeti hala barındırıyor, fakat bir şekilde daha derin bir hal alıyor. “Your Star”, lezzetli bir heyecana doğru dans eden pırıl pırıl tellerin yumuşak bir hareketi kucaklamak için açılıyor ve ortaya çıkan parca Broadway’e layık oluyor. Hepsi tartışılmaz bir şekilde grubun en sevilen sunumu “My Immortal”’a güzel bir geçiş yapıyor. Dizelerin Lee tarafından basit bir düzenlenmesiyle, odak noktası şu anda bu yetenekli kadının güzel duygusal şarkı sözleriyle birlikte olgunlaşmış sesinde buluşuyor. Bu yeniden yorumlama orjinalinden çok uzak kalmasa da bir çok kisi Lee’nin şahsen kendisinde tiksinti uyandıran, mükemmel kusurlu ve çiğ kayıtları tercih edecektir.

Mükemmel derecede yazılmış olan piyano solosu “The In-Between”’in duygusal derinliği sahneyi “Imperfection”’a bırakıyor. Koleksiyonun tamamen yeni 2017 sunumu müzik videosu empatik anti-intihar ricasını umutsuzlara umut getirmeyi planlıyor. Bu, bu yetenekli gruptan neyin geleceğine ve grubun geçmişine değinen harika bir söz.

Evanescence, bu albümde Rock ‘n Roll’a ait herşeyi kaldırdı ve yerine elektronik müziğin yanında dans eden orkestrayı koydu. Eski eserleri tekrardan canlandıracaksanız bu şekilde yapacaksınız! Evanescence’ın geçmişinde basit Rock ‘n Roll’un yanında her zaman derin bir incelik ve sanat vardı. Lee’nin söylediğine göre bu albümde, o saklanan derin ve ince sanatı gitarların arkasından kendi muazzam yapbozlarını çözmek için çıkardılar. Cesur, muazzam, göz kamaştırıcı bir şekilde büyülü Synthesis, Neo-Klasik çizgisinde parmaklı lateks, bale terlikleri ve deri kanatları ile çarpıtma yapan bir koleksiyon. Bu nedenlerden dolayı, Cryptic Rock, Evanescence’ın Synthesis’ine 5 üzerinden 5 yıldız veriyor.

image

Çeviri için Berfin Şefika’ya teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir